Čeští kardiologové dostali za léčbu infarktu cenu WHO

Česká kardiologická společnost získala prestižní ocenění od Světové zdravotnické organizace. Hlavní cenu si čeští kardiologové odnesli za přínos ke zlepšení veřejného zdraví světové populace. Jsou úspěšní například v léčbě akutních infarktů, u kterých klesla úmrtnost na pouhých 5 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČKS Petr Widimský (uprostřed), vědecký sekretář ČKS Jaromír Hradec (vlevo) a nastupující předseda ČKS Miloš Táborský představili prestižní ocenění

Předseda ČKS Petr Widimský (uprostřed), vědecký sekretář ČKS Jaromír Hradec (vlevo) a nastupující předseda ČKS Miloš Táborský představili prestižní ocenění | Zdroj: ČTK

Výroční cenu Světové zdravotnické organizace získali čeští kardiologové za celosvětový přínos k léčbě akutního srdečního infarktu a originální výzkumné výsledky, které se uplatňují po celém světě.

„Čeští kardiologové začali prosazovat změnu strategie léčby infarktu myokardu už v 90. letech,“ připomněl profesor Petr Widimský, předseda České kardiologické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěchy českých lékařů rozebral předseda České kardiologické společnosti Petr Widimský

„V roce 2002 jsme jako první odborná kardiologická společnost na světě vydali doporučené postupy, které stanovily, že infarkty se mají léčit koronární angioplastikou.“

„A to i za cenu, že pacient se na tento výkon musí převážet z jedné nemocnice do druhé,“ poznamenal Widimský.

Česká kardiologická společnost vznikla v roce 1929 a je druhou nejstarší odbornou kardiologickou společností v Evropě a třetí na světě. V letech 1996 až 1997 pomohla prosadit nový postup v léčbě infarktu, jde o studii Prague-1, její zjištění potvrdily další, i zahraniční studie. V roce 2002 ČSK jako první odborná společnost na světě zveřejnila v časopise Cor et Vasa průlomové doporučení k léčbě akutního srdečního infarktu za pomoci primární koronární angioplastiky, při níž se ucpaná céva neprodleně zprůchodní.
Pramen: ČTK

Jak zdůraznil, metoda byla vynalezena už dříve, ale čeští kardiologové ji jako první aplikovali na širokou populaci, to znamená na všechny pacienty s infarktem v daném státě.

„Náš postup se pak podařilo implantovat i do dalších zemí. A čeští kardiologové stáli u zrodu celoevropské iniciativy Stent of Life, která stále ještě existuje a pokračuje. A dokonce se rozšiřuje i do dalších kontinentů.“

Profesor Widimský také zdůraznil, že angioplastika se u nás provádí v každém kardiocentru, kterých je v Česku 22.

„V každém kraji je minimálně jedno kardiocentrum. A tuto léčbu provádějí každý den, nonstop.“

Nemocnice Česká Lípa. Nová angiolinka umožní lepší vyšetření cév | Foto: Tomáš Mařas

Za úspěchy léčby infarktu je celá série kroků

Za poklesem úmrtnosti na akutní srdeční infarkt na 5 procent je podle profesora Widimského celá série opatření. Když začínal praxi kardiologa před 35 lety, byla úmrtnost na 25, 30 procentech.

„První pokles byl na konci 80. a začátku 90. let zavedením tzv. trombolytické léčby, tam to kleslo zhruba na 10 až 15 procent. Zavedením angioplastiky to kleslo na dnešních zhruba 5 procent.“

Ještě kolem roku 2000 byl však rozdíl v úmrtnosti v nemocnicích, kde nebyla možnost angioplastiky, tam pacienti umírali asi dvakrát častěji.

„Díky systému, který jsme zavedli, je úmrtnost úplně stejná, ať pacient dostane infarkt v malé vesničce nebo ve velkém městě,“ pochvaloval si profesor Petr Widimský.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme