Pohřeb tanečníka v Riu se změnil v protest. Z jeho smrti je podezřelá policie

Rio de Janeiro zažilo další neklidný den. Rodina a přátelé pohřbívali tanečníka Douglase, jehož tělo se našlo tento týden se známkami bití v chudinské čtvrti Pavao sousedící se slavnou Copacabanou. Rodina obviňuje ze zabití takzvanou pacifikační policii, která má dohlížet na pořádek v chudinské čtvrti. A proti ní přišli protestovat také někteří obyvatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hněv protestujících lidí se obracel na UPP - tedy policejní pacifikační jednotku, která má v chudinské čtvrti dohlížet na pořádek | Foto: David Koubek

Na pohřeb tanečníka Douglase přišly stovky lidí. Jeho příbuzní, kamarádi, kolegové. I moderátorka z televizní show, kde vystupoval.

Kolem rakve netekly jen slzy, ale zněly modlitby písně na rozloučenou…

A do vzduchu létaly kromě dělobuchů také výkřiky revolty. Hlavně proti UPP, takzvané pacifikační policii, která je ve favele Pavao už pět let. Snaží se vymýtit narkomafie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o protestech v chudinských čtvrtích Rio de Janeira natočil zravodaj Českého Rozhlasu David Koubek

Někdy ale chybuje. Na pohřbu byl také právní zástupce rodiny Rodrigo Mundego:

„Pro mě jsou všichni zločinci – to řekl policista kamarádovi tanečníka Douglase v noci, kdy ho zastřelili. S touhle výpovědí teď půjdeme k výslechu a uděláme všechno proto, aby se jeho smrt vyšetřila. Máme ale vážná podezření, která ukazují na to, že to byly bezpečnostní složky státu Rio de Janeiro.“

Pátrání po smrtící kulce

Vyšetřování mezitím pokračuje, u výslechu bylo už deset policistů, kteří onu osudnou noc zasahovali proti narkomafii.

Zatím se stále nepodařilo najít kulku, která tanečníka zabila, aby se prokázalo, jestli byla z policejní zbraně, nebo ne.

Kamarádi a blízcí se sklánějí nad rakví tanečníka Douglase Rafaela | Foto: David Koubek

Případy zneužití policejní moci se před soud snaží dostat Komise pro lidská práva Brazilské komory advokátů. Jejím členem je i právě i právník Rodrigo Mundego.

Na rozdíl od místních obyvatel je vůči samotným policistům shovívavější. Tvrdí, že chyba je v systému – samotní policisté totiž často pracují v nevyhovujících podmínkách:

„Bohužel si na to nemohou stěžovat – vystavili by se nebezpečí stíhání. Ale pracují v podmínkách totálního stresu, dělají střídavě 12 hodin s 12 hodinami odpočinku."

"Do pacifikačních jednotek se také nabírají noví policisté, kteří musejí snášet šikanu starších. Takže jsme i svědky porušování práv samotných policistů,“ říká Mundego.

Protesty rozezněly Copacabanu

Bez ohledu na vyšetřování se vydal s hesly proti policii dav několika stovek lidí, a to hlavně z chudých obyvatel favely Pavao, na několikakilometrový pochod.

Prošel přímo skrz rušnou čtvrť Copacabana. Obchodníci okolo ze strachu před létajícími kameny stahovali rolety, protestující ale kromě bouchání do autobusů nebo mříží nic nedělali.

Až u vchodu do chudinské čtvrti několik z nich napadlo policisty. Odpověď - slzný plyn. A bouchání patron bylo slyšet ještě několik desítek minut.

Někteří nesou ztrátu svého kamaráda velmi těžce | Foto: David Koubek

Skupina dívek se teď vydává nahoru do svého domova, do své favely. I když nahoře je slyšet střelba – nejspíš slzným plynem.

„Byly tam děti, byli tam staří lidé – a stříkali pepřový sprej a slzný plyn,“ stěžují si na zásah policistů mladé ženy, které vedou mladší příbuzné domů do kopce mezi malé domky.

Na ulici se ještě ozývají výkřiky proti policii a proti politikům. Po několika desítkách minut už je ale klid.

Lidé se vracejí z práce a strmá ulice, která vede z bohatší čtvrti nahoru do favely, se zase zaplňuje lidmi s deštníky a igelitovými taškami s nákupem. Znamená to, že policejní akce po demonstraci skončila.

Program pacifikace se dostal do slepé uličky

Zdaleka ne všichni lidé souhlasí s protestem proti policii. Ale program takzvané pacifikace chudinských čtvrtí v Rio de Janeiru, který začal před pěti lety, se dostal do další slepé uličky.

Lidé odmítají ty, kteří je mají chránit, jedna z podmínek celé pacifikace tedy nefunguje.

A to sedm týdnů před začátkem mistrovství světa ve fotbale není vůbec dobrá zpráva.

Skupina policistů se blíží k vchodu do favely Pavao-Pavaozinho | Foto: David Koubek

David Koubek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme