Berdych funguje jako formule jedna. Jako pilot ví, co chce seřídit

Tenista Tomáš Berdych na Roland Garros potvrzuje, že patří aktuálně k nejvyrovnanějším hráčům světové špičky. Minimálně na osmifinále dosáhl už na čtvrtém grandslamovém turnaji za sebou a totéž se v Paříži povedlo už jen Srbovi Novaku Djokovićovi, Španělu Davidu Ferrerovi a Britu Andymu Murraymu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych věří, že přetlačí soupeře i s těžšími míčky | Zdroj: ČTK

Ještě pár let zpátky se pravidelně stávalo, že si Tomáš Berdych na jednom ze čtyř grandslamových turnajů v sezoně vybíral slabší chvilku. Tu prohrál v prvním kole v New Yorku, další rok zase třeba v Paříži, příště ve Wimbledonu.

Už delší dobu se mu ale podobné věci vyhýbají, a když už loni na Roland Garros vypadl hned v úvodu, tak po boji a dobrém výkonu. Český tenista už na velké akce opakovaně přijíždí dokonale připravený a psychicky i fyzicky vyladěný, což může být mix kvalitního tréninku a přibývajících zkušeností.

„Teď to funguje tak, že on si to řídí sám. Je to z mé pozice opravdu jak formule jedna. Já se ho zeptám, co si myslí, že je třeba udělat, a on si přesně určí, který chce benzin. A je na mně, jak ho tam dostanu a v jakém množství,“ přirovnává Berdychův kondiční kouč David Vydra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvláštnostech přípravy Tomáše Berdycha natáčel Jaroslav Plašil

„Četl jsem o formuli jedna, že tak to tam ti jezdci mají. Že řekne, tohle mi seřiďte, na tyhle brzdy se podívejte, tohle opravte. Tak by to mělo být. Už to není tak, že mu řeknu, že je nutné dělat nohy. Měl by si to řídit sám. V tom je podle mě kvalita toho, že někdo je a někdo není dobrý.“

„Jemu je úplně jedno, jestli s ním jsem minutu nebo dvacet hodin denně,“ vypočítává člen jednoho z nejlépe fungujících sportovních minitýmů v Česku. S Tomášem Berdychem pracuje už sedmým rokem, a tak může leccos porovnávat a hodnotit.

„On má rád profesionalismus. Ty jsi na to, ty děláš tohle a ty tohle,“ vysvětluje David Vydra, který se stará o kondici Tomáše Berdycha. Ale to rozhodně neznamená, že se český tenista nezajímá o cvičení a různé trendy v přípravě, naopak, je prý dost nakloněný novým věcem. Jen se musí dát pozor na dobu, kdy si může dovolit něco zkoušet.

„Pokud by se člověk uspokojil s tím, že to, jak to dělá, je dobré, tak je to začátek konce. Pobavíme se o tom, prodiskutujeme to a řekneme si, co si o tom kdo myslí, a pak se rozhodneme,“ prozrazuje Berdych.

„Pořád něco zkoušíme. Trénujeme s vestou, různé gumy, aby to bylo těžší, trénink v sauně,“ usmívá se kouč David Vydra, teď naposledy vyzkoušeli i simulátor nadmořské výšky, o kterém David Vydra i Tomáš Berdych poprvé mluvili letos v Austrálii a který český tenista používal i v přípravě na antukový grandslam.

Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme