Kolumbie se chystá na druhé kolo prezidentských voleb. Juan Santos bude dohánět ztrátu

Kolumbijští voliči dnes, po velmi ostré kampani, vybírali prezidenta. Už teď je jasné, že voliči budou muset k urnám ještě jednou a to sice k volbám druhého kola. Současný prezident, který se do druhého kola dostal, navíc bude muset dohánět ztrátu 3,5 procenta hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Kolumbie Juan Manuel Santos | Zdroj: Reuters

Dosavadní prezident Juan Manuel Santos má podle výsledků zhruba 25,5 procenta a ztrácí tak na Oscara Ivana Zuluagu, který má něco přes 29 procent hlasů.

Dosavadní prezident Juan Manuel Santos se snažil udělat hlavním tématem voleb vyjednávání s ozbrojenými povstaleckými skupinami. Tvrdí, že teď mají mírové rozhovory možnost ukončit konflikt, který trvá už půl století a má bilanci 220 mrtvých a stovek tisíc lidí vysídlených z domovů.

V prvním kole tedy vyhrál Zuluaga, který jde ve stopách někdejšího prezidenta Álvara Uriba. Ten před volbami sliboval, že přeruší jednání s ozbrojenými povstaleckými skupinami FARC a ELN.

Ve vyjednávání s ozbrojenými povstalci se v poslední době pokročilo. Jak FARC, tak menší ELN vyhlásily klid zbraní, a u jednacího stolu v Havaně došly k dohodě o budoucím konci obchodu s drogami.

Na druhou stranu se tyhle úspěchy objevily těsně před volbami, takže někteří lidé o jejich významu pochybují. Tvrdí, že je to tak trochu jako na objednávku.

David Koubek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme