Při eurovolbách mohou voliči zvýhodnit nejvýše dva kandidáty, kroužkuje se pořadové číslo

Nejpozději dnes (20.5.) by měli mít všichni voliči lístky pro volby do Evropského parlamentu ve schránkách. Hlasovat se bude už za tři dny. Soupeří mezi sebou 38 politických stran, hnutí nebo koalic. Radiožurnál pravidelně vysílá praktické informace, bez kterých se ve volebních místnostech neobejdete. Dnes o tom, jak správně rozdělit mezi kandidáty preferenční hlasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby | Foto: Český rozhlas

Obálka, která přijde voličům do schránky, má správně obsahovat 38 hlasovacích lístků. Některé z nich můžou být potištěny na obou stranách. To v případě, kdy má strana, hnutí nebo koalice více kandidátů

„Lístky by měly být očíslovány od 1 do 14 a od 16 do 39. Je to z důvodu, že strana číslo 15, Československá strana socialistická, nebyla zaregistrována,“ vysvětluje Jiří Korbel z ministerstva vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiožurnál celý týden v seriálu vysílá praktické informace k eurovolbám. Dnes se voliči dozví, jak na lístcích správně kroužkovat, aby jejich hlas platil.

Když někdo lístky ve schránce nenajde, nic se neděje. Přímo ve volební místnosti bude dost náhradních. Preferenční hlas může dát volič maximálně dvěma kandidátům. Kroužkuje se při tom pořadové číslo, ne jméno. Pokud volič pravidla pro kroužkování splete, hlas pro stranu jako celek stejně platí.

„Pokud například zakroužkuji místo čísla jméno nebo zakroužkuji více než dva kandidáty nebo místo kroužkování číslo třeba přeškrtnu, preferenční hlas sice neplatí, ale hlas pro stranu, ano, ten platí,“ dodává Korbel.

Jak přesně preferenční hlasy kandidátům pomáhají, vysvětluje Jiří Prox z Českého statistického úřadu:

„Aby se kandidát posunul na přednější místo na kandidátce, aby mu tedy byl přednostně přidělen mandát, musí splnit podmínku, že získá alespoň 5 procent z počtu hlasů, které obdržela strana. Jinými slovy, musí být zakroužkován alespoň na pěti procentech hlasovacích lístků, které strana obdržela.“

Díky kroužkům může tedy získat poslanecké křeslo i kandidát z jinak nevolitelného místa. Doporučuje se také, aby se volič ještě před tím, než půjde za plentu, po místnosti rozhlédl.

Měla by tam být nástěnka, na které visí upozornění, když někdo rezignoval nebo zemřel, zkrátka není už na kandidátní listině. To proto, aby mu lidé nedávali svůj preferenční hlas zbytečně.

Mechanismus volby do Evropského parlamentu | Foto: Michal Jindra

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme