Na rakovnickém náměstí uspořádali jarmark Vysoké školy chemicko-technologické

Modré stánky, ve kterých si hlavně školáci zkoušeli chemické a jiné pokusy, včera zaplnily Husovo náměstí v Rakovníku. Vůbec poprvé tu Vysoká škola chemicko-technologická uspořádala Přírodovědný jarmark. Ten přilákal stovky dětí nejen z Rakovníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A davy pozorují... | Foto: Jakub Říšský

„Všeobecně nás nejvíce zaujala chemie. Ještě ji nemáme, ale těšíme se na ni,“ prozrazují mladí školáci z kounovské školy, co je na jarmarku nejvíce oslovilo.

Z Kounova přijelo celkem patnáct šesťáků. I oni postupně obešli všechny stany a zjistili třeba, kde v přírodě se vyskytují kovy, jaké jsou rozdíly v kvalitě čokolády nebo různých druhů pečiva, jak se dělá forenzní analýza a spoustu dalšího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rakovnickém náměstí probíhal jarmark Vysoké školy chemicko-technologické

Rozhodně největší dav byl ale u stánku nazvaného Hodina moderní přírodovědy.

Obrovský úspěch měla během pěti minut připravená zmrzlina. Ochutnali ji i studenti sokolovského gymnázia. „Výborná, jako z Opočna,“ libují si.

„Použili jsme 33procentní smetanu, trochu cukru a nějakou příchuť, třeba teď kokos. Dětem jsme navíc dali na výběr barvičku. Zmrzlinu celou promícháme a pak chladíme kapalným dusíkem, který má minus 196 °C. Takovou zmrzlinu si můžete udělat doma, akorát v mrazáku máte jenom minus 18 °C a trvá to trochu déle,“ vysvětluje s úsměvem Vašek, který má pokus se zmrzlinou na starost.

Vedle rychlovýroby zmrzliny se školáci mohli podívat také na zapalování střelného prachu. „Všechno, co vybuchuje, je baví nejvíce,“ dodává Vašek.

„S podobnými pokusy jezdíme na střední i základní školy, zájemců je tam hodně. Někteří, co k nám pak přijdou na školu, pak říkají, že je chemie zaujala právě díky Hodině moderní přírodovědy,“ říká Vašek, zástupce Vysoké školy chemicko-technologické.

Právě zaujmout školáky, případně je přilákat ke studiu technických a přírodovědných oborů, je hlavním cílem podobných akcí.

A.Rokosová, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme