Na zahradě se mi dáví had, telefonovala žena. Strážníkům začala sezona odchytů

Strážníkům, kteří se věnují odchytu zvířat ve městech, už začala sezona. Se začátkem teplejšího počasí jim totiž přibývá výjezdů. A to nejen k zaběhlým psům nebo kočkám. V odchytových sítích městské policie každoročně končí stovky bizarních domácích mazlíčků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hroznýš královský (Boa constrictor) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Guilherme Jofili

Tak například minulý týden pracovníci odchytové služby chytali do speciální sítě klokana. Mrštný vačnatec se majiteli zaběhl v Praze-Benicích. Zraněnou ovci zase našli strážníci před dvěma dny u rybníka v pražských Kyjích. A v útulku městské policie skončil už i medvídek mýval.

„Bývá nárůst v jarních měsících, protože může dojít k útěku zvířete během zimy a právě jarní počasí je dokáže vytáhnout z úkrytu," říká zástupce vedoucího útulku pražské odchytové služby Bronislav Mazáč s tím, že jeho lidé musí řešit až dvacetkrát víc odchytů exotické zvěře než kolegové v jiných velkých městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká zvířata končí v síti strážníků, zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková

„Může se jednat i o bližší dostupnost chovatelských burz a zcela určitě nějaký černý trh bude,“ doplňuje.

Exotičtí mazlíčci prchali i brněnským strážníkům. „Hadi a různí ještěři občas v panelových domech prolezou šachtou k někomu až do koupelny nebo se objeví v kuchyni. Také jsme odchytávali polární lišku, a dokonce hned dvakrát klokana," popisuje kuriózní zásahy mluvčí Jakub Ghanem.

A strážníci si občas vyslechnou i neobvyklá volání na tísňovou linku. „Jedna žena volala, že se na její zahradě had dáví žábou. Had samozřejmě tu žábu konzumoval, nicméně se ženy tak vylekal, že nakonec žábu vydávil a odplazil se pryč,“ dodává Ghanem.

Netradiční úlovky hlásí i ostravští nebo olomoučtí strážníci. V jejich sítích končí hlavně divoké kačeny a pávi.

Klokan Joey | Foto: Jaromír Latislav

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme