Areálu v Račicích chyběla voda, teď chybí diváci
Není určitě v tuzemsku mnoho takových sportovišť, která by mohla ve své kategorii směle soupeřit s těmi nejuznávanějšími zahraničními "konkurenty". Areál vodních sportů v Račicích ovšem do této elitní skupiny nepochybně patří - a zaslouží si tedy, aby pro sportumilovnou veřejnost nezůstával opomíjenou končinou.
„Rozhodně se těšíme, jak si zazávodíme před domácími fanoušky, před kamarády,“ říká deblkanoista Filip Dvořák a jeho slova velmi dobře ladí s tím, co před velkými mezinárodními závody pořádanými v Račicích prohlašují další špičkoví čeští kanoisté a veslaři.
Což o to - kamarádi je obvykle nezklamou a přijdou, ale pokud se týká dalších fanoušků, nebývá to zpravidla žádná sláva. „Bohužel, Račice jsou relativně daleko od Prahy, což hovoří v jejich neprospěch,“ dodává Dvořák.
Posunout račický kanál blíž ku Praze nebo k jinému většímu městu, to samozřejmě proveditelné není, ale bývalý veslařský reprezentant Zdeněk Pecka, který je už 17 let ředitelem tamějšího areálu, pilně hledá cesty a cestičky, jak tento vodní ráj oživit a zalidnit.
Kromě toho ale musel před pár lety řešit i jinou, přímo hamletovskou otázku: Co si počít s úbytkem vody? „Voda, která kanál napájí, je spodní voda a jak kolísá hladina spodní vody, tak kolísá i voda v kanále,“ vysvětluje.
Kanál zápasící s nedostatkem vody se naštěstí povedlo zachránit. A postačil k tomu v podstatě jednoduchý zlepšovák. „Když jsme napojili zavlažovací zařízení pro zemědělce, síť, která je na všech polích tady kolem kanálu, tak jednu tu větev jsme propojili do kanálu a s ní jsme schopni vodu doplňovat.“
Teď už může Zdeněk Pecka věnovat energii přípravě areálu na domácí i mezinárodní akce, ale nezapomíná ani na to, jak a čím přilákat do Račic sportuchtivou veřejnost.
„Chceme, aby se areál stal centrem nejbližšího okolí. Aby tu ústily cyklostezky, byla tu víceúčelová hřiště, tenisové kurty. To všechno máme v plánu udělat a přilákat sem lidi, aby se ten areál stal prostorem, který uspokojuje jejich volnočasové aktivity.“