Bankám na českém trhu v prvním čtvrtletí výrazně rostl čistý zisk

Celkový čistý zisk všech bank, které podnikají na českém trhu, roste. Společnosti v prvním čtvrtletí dohromady vydělaly přes 14,5 miliardy korun. To je o 255 milionů více než ve stejném období loňského roku. Celkový počet zaměstnanců ale bankám mírně klesl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Banky v prvních třech měsících letošního roku těžily podle ČNB například z finančnictví. Jejich zisk se v tomto případě zvýšil až na necelých 44 miliard korun. Všem bankám se zvýšily také úrokové výnosy nebo výnosy z poplatků a provizí.

Některým velkým bankám na trhu čistý zisk klesl. To ale nutně neznamená, že by na něčem prodělaly. Stačí, aby společnost odepsala například majetek, a tím se jí může výrazně snížit hospodářský výsledek.

Například České spořitelně v tomto období klesl čistý zisk zhruba o 5 procent na 4 miliardy korun. Méně vydělaly i Komerční banka nebo Raiffeisenbank.

Pokud jde o menší banky, například Equa Bank měla v prvním čtvrtletí čistou ztrátu ve výši 94 milionů korun. To je ale podstatně méně než loni ve stejném období. A třeba Air Bank hospodařila v prvních třech měsících s čistým ziskem 39 milionů korun. Za celý loňský rok měla ale společnost ztrátu.

Odolnost proti případným rizikům

Hrozbou pro banky je a zůstane například podíl nesplácených úvěrů. Loni se jejich podíl v celém středoevropském regionu stabilizoval kolem devíti procent. Banky by měly být podle analytiků odolné proti rizikům, která jim hrozí v případě hospodářské nebo finanční krize.

Silné jsou i banky v Česku, jak ukázaly zátěžové testy, které koncem loňského roku provedla Česká národní banka. Prověřila celkovou stabilitu finančních domů a výsledek byl ten, že případný návrat do recese by neměl bankovní sektor výrazněji ohrozit.

Na zdejším trhu bylo podle centrální banky k prvnímu čtvrtletí celkem 44 společností. Do toho se počítají pobočky zahraničních bank a také stavební spořitelny.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme