NATO ani po stažení Rusů od ukrajinských hranic neodvolá mimořádná opatření

Severoatlantická aliance neukončí mimořádná vojenská opatření, i kdyby Rusko skutečně stáhlo své vojáky od hranic s Ukrajinou. V Bruselu to řekl náčelník generálního štábu Armády ČR, generál Petr Pavel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

15. let Česka v NATO, Petr Pavel

15. let Česka v NATO, Petr Pavel | Foto: Filip Jandourek

NATO podle něj zaznamenalo pohyby ruských vojsk, které můžou znamenat začátek jejich stahování.

To ale vzhledem k napjaté situaci nemůže vést k tomu, že NATO stáhne jednotky, které v reakci na ruské akce na Ukrajině nasadilo například v Pobaltí. Rusko totiž podle Pavla může svou vojenskou aktivitu rychle obnovit.

„Vzhledem k tomu, že oni mají v okruhu kolem ukrajinských hranic k dispozici nějakých 40 tisíc vojáků, většinou z výsadkových jednotek, které jsou k dispozici na velice krátkou výzvu, tak zpětné nasazení k ukrajinským hranicím, případně na východní Ukrajinu, by bylo otázkou několika dní,“ vysvětlil náčelník generálního štábu.

Separatisté ve východoukrajinské luhanské oblasti vyhlásili válečný stav

Číst článek

Severoatlantická aliance navíc posílí svoje plány pro možnost konfliktu s Ruskem. Členové NATO se podle Pavla shodují na nutnosti připravit se na možnost, že Rusko by mohlo svou současnou politiku využívání národnostních menšin zopakovat třeba v Pobaltí.

Pro tyto případy teď ale NATO nemá dostatečné plány. Chce je proto vypracovat i za spolupráce s Evropskou unií a schválit na svém zářijovém summitu. Podle náčelníka generálního štábu je jasné, že skončilo období, kdy se NATO snažilo o partnerství s Ruskem.

Chtěli jsme nezávislost. Ale ne se oddělit, říkají horníci v ukrajinském Donbasu

Číst článek

„Nastává doba, kterou i místní zpravodajské zdroje hodnotí jako období rozšířeného soutěžení o geopolitický vliv mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, o snahu Ruska dosáhnout zpátky svého velmocenského postavení,“ uvedl Petr Pavel.

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme