Východoevropští disidenti byli privilegovaní a tolik netrpěli, prohlásil v Olomouci Chomsky

Disidenti v bývalých sovětských satelitech východní Evropy nebyli podle amerického filozofa Noama Chomského vystaveni tak těžkým represím, jak se traduje. Přední světový jazykovědec, levicový intelektuál a také odpůrce globalizace a amerického kapitalismu to řekl při návštěvě Olomouce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noam Chomsky v Olomouci | Foto: Kristýna Erbenová

„Východoevropští disidenti si v sobě utvrdili pocit, že oni byli ti jediní utlačovaní na celém světě,“ uvedl v Olomouci Noam Chomsky.

Podle něj ale byli bojovníci proti komunistickému režimu 'protežováni západními velmocemi a jejich utrpení nebylo například ve srovnání s odpůrci režimů v Latinské Americe nijak výjimečné'.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem publicistiky Radiožurnálu byl vedoucí Katedry politologie a filozofie FF UJEP v Ústí nad Labem Daniel Kroupa, filozof, politolog a bývalý disident.

„Pan Chomsky se zpozdil o 25 let. Kdyby sebral odvahu a přijel v dobách Husákova režimu, a pronesl na toto téma svoji přednášku nebo přednášku o svobodě slova, tak mohl na vlastní kůži pocítit, jak to s tím utrpením vlastně je,“ říká filozof a politolog a bývalý disident Daniel Kroupa.

Dodává, že mnohem více odvahy měl jiný Chomského kolega, levicový filozof Jacques Derrida, který udržoval styky s československým disentem a v roce 1981 se zúčastnil tajné přednášky v Praze. „A Státní bezpečnost se z něj pokusila udělat drogového dealera. Teprve mezinárodní ohlas jí zabránil dovést tento cíl do konce,“ připomíná.

Porovnávat latinskoamerické a východoevropské disidenty označuje Kroupa za nemravné. „Připadá mi velmi nemravné porovnávat utrpení lidí v totalitních či autoritářských režimech a diktaturách. Nám přece vůbec nešlo o to stavět naše utrpení na obdiv, usilovali jsme o to, aby komunistický režim dodržoval lidská práva,“ zdůrazňuje.

„A u nás se podařilo komunistický režim svrhnout, ale dodnes jsou země jako je Kuba či Severní Korea, kde lidé nejen že nemají svobodu slova, ale kde trpí více než v diktaturách v Latinské Americe,“ upozorňuje politolog, filozof a bývalý disident Daniel Kroupa.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme