Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, oběti nejsou hlášeny

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo dnes část Mexika včetně metropole. Podle agentury AP se v hlavním městě Mexiku otřásaly budovy, nejsou však hlášeni zranění ani výraznější materiální škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály vyhnalo Mexičany z domovů a kanceláří | Foto: Reuters

Epicentrum otřesů bylo podle americké geologické služby USGS na pacifickém pobřeží země ve státě Guerrero asi 300 kilometrů jihozápadně od Mexika. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 23 kilometrů pod povrchem.

První zprávy hovořily o intenzitě otřesů 6,8 stupně, USGS ji však později snížila. Podle médií během otřesů lidé v hlavním městě spěšně opuštěli vysoké kancelářské objekty v obavách z jejich možného poškození či zřícení.

„Bylo to hodně strašidelné," řekla AP Carmen Lopézová, která spolu s tisíci dalších prchala co nejdále od budov. Úřady zatím žádné velké materiální škody ani zranění neohlásily a ani nevydaly varování před záplavovou vlnou cunami.

Ve městě Tecpán de Galeana, od nějž se centrum otřesů nacházelo 15 kilometrů, podle starosty živel poškodil střechy řady domů, nikoho ale nezranil. V hlavním městě Guerrera Chilpancingu způsobily otřesy pád zdi.

V Mexiku jsou zemětřesení častá

Nejlidnatější latinskoamerická země se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně pravidelné, intenzitu blízkou sedmi stupňům však dosahují jen zřídka. V polovině dubna naměřili při zemětřesení ve státě Guerrero sílu 7,2 stupně, k žádným výraznějším škodám tehdy nedošlo.

Jednou z největších katastrof bylo velké zemětřesení o síle 8,1 stupně, které zabilo v hlavním městě v roce 1985 přes 6000 lidí a zničilo řadu budov.


Zvětšit mapu

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme