USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě, oznámil ve Varšavě Obama

Americký prezident Barack Obama slíbil evropským partnerům, že Spojené státy se budou více vojensky angažovat v Evropě. Amerika tak reaguje na násilné události spojené s politickou krizí na Ukrajině. Zároveň ale Obama vyzval další členy NATO, aby nešetřili na výdajích na obranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání amerického prezidenta Baracka Obamy se středoevropskými a východoevropskými státníky | Zdroj: Reuters

Novou strategii oznámil Barack Obama ve Varšavě, kam přiletěl dnes dopoledne. Jeho cesta do Polska má symbolický význam. Poláci slaví 25. výročí prvních částečně svobodných voleb v zemi.

Polsko kvůli agresivní politice Ruska na Ukrajině už několik měsíců tlačí na USA, aby v zemi posílily svou vojenskou přítomnost. V současné době mají Američané v Polsku stíhačky F-16 a obslužný personál, ale Varšava by uvítala stálou základnu amerických ozbrojených sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu šéfa Bílého domu ve Varšavě sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Barack Obama po jednání s polským prezidentem Bronislawem Komorowským potvrdil, že Spojené státy pošlou do Evropy více vojáků i vybavení. O stálé základně ale nemluvil.

„Dnes ohlašuji novou iniciativu, která povýší bezpečnost našich spojenců v Evropě. S podporou Kongresu tady umístíme víc vybavení, posílíme naše vzájemné cvičení, zvýšíme počet amerických vojáků v několika různých zemích našich spojenců napříč střední a východní Evropou. A budeme upevňovat partnerství se zeměmi jako je Ukrajina, Moldavsko a Gruzie,“ řekl americký prezident.

Amerického prezidenta Baracka Obamu přivítal na letišti ve Varšavě polský prezident Bronislaw Komorowski | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Připomněl, že požádal americký Kongres, aby pro novou strategii schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů, tedy asi 20 miliard korun.

Podle bezpečnostního analytika Jiřího Schneidera má jít například o investice do posílení leteckých sil, které jsou od roku 2012 v Polsku, masivnější ostrahy vzdušeného prostoru baltských států, námořních cvičení nebo protiraketové obrany.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě mluvil bezpečnostní analytik a bývalý první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider

„Z hlediska celkového amerického rozpočtu to není nijak významné, ale z hlediska přítomnosti a fungování amerických vojáků v rámci spojeneckých závazků v Evropě to významné je,“ myslí si Schneider.

„Jde o to, aby se v souladu se strategickou koncepcí, která je už čtyři roky stará, posílilo ujištění, že fungují vzájemné závazky a navíc schopnost spojeneckých vojáků operovat spolu, aby působili věrohodně a aby k žádnému napadení členských států NATO nedošlo,“ dodává.

Obama ale zároveň upozornil, že všichni neustále čekají na pomoc od Spojených států. NATO přitom podle něj nemůže záviset jen na roli Ameriky. Washington si všímá, že evropským členům aliance dlouhodobě klesají rozpočty na obranu.

Premiér Sobotka: Zahraniční vojáci NATO teď české území chránit nemusejí

Číst článek

Spojené státy by si proto přály, aby evropští spojenci více investovali do obrany. „Polsko chce zvýšit svůj rozpočet výdajů na armádu na dvě procenta HDP,“ slíbil prezident Komorowski. Dodal, že požádá další evropské partnery, tedy i Českou republiku, aby se zachovali podobně.

Bezpečnost v Evropě

Dalším významným tématem schůzky s polským protějškem byla podle Obamy situace na Ukrajině. „Společně jsme prohlásili, že pokud bude Rusko dále provokovat, bude nutné reagovat dalšími sankcemi,“ zdůraznil.

Polsko je pro USA klíčovým partnerem ve střední Evropě. Bere vážně obranu, říká expert

Číst článek

Obama prohlásil, že respektuje vliv Ruska v regionu, Moskva ale musí dodržovat mezinárodní právo. Americký prezident vyzval Ruskou federaci, aby zahájila konstruktivní dialog s Ukrajinou. Putin by měl podle Obamy využít svého vlivu a přimět proruské separatisty z východu Ukrajiny, aby složili zbraně.

Americký prezident Barack Obama a s polský prezident Bronislaw Komorowski na tiskové konferenci ve Varšavě | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Bezpečnost v Evropě a Rusko bude také hlavním tématem setkání amerického prezidenta s evropskými státníky, kde nebude chybět ani Miloš Zeman. Obama se má ve Varšavě sejít také s novým ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Dnes večer se zúčastní slavnostního předání ceny Solidarity. Ve středu bude mít na náměstí v centru Varšavy společný projev s polským prezidentem Bronislawem Komorowským.

Petr Vavrouška, ČTK, Veronika Sedláčková, krw, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme