Zestárli jsme, říkají obyvatelé Lahoviček rok po ničivých povodních

Přesně rok po ničivých povodních se Český rozhlas vydal prozkoumat oblast Zbraslavi a přilehlých obcí Lahovic a Lahoviček. Tuto část Prahy živel zasáhl nejvíce. Život se v obcích vrací zpět do původního stavu. Lidem ale zůstaly špatné vzpomínky a strach z velké vody přetrvává. Spousta domů stále čeká na opravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid po povodni v oblasti Zbraslavi, Chuchle a Lahoviček | Foto: Filip Jandourek

„Manžel říká: Žene se voda, už to vypadá špatně a jdeme nosit věci nahoru do prvního patra,“ vzpomíná Marta Spáčilová.

„Odnesly to elektrospotřebiče a kuchyň, protože jsme měli vodu ve výšce 2,5 metru. Bylo to hodně smutné, bojíme se každé vody,“ přiznává.

V těchto dnech si připomíná události z loňského června, kdy se jejich rodinný dům v Lahovičkách začal plnit vodou. Podle Marty Spáčilové napáchaly loňské povodně nejen škody na majetku, ale také na psychice obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražské Zbraslavi natáčela rok po ničivých povodních Veronika Štefanová

„Seděli jsme se sousedy, rekapitulovali jsme loňský rok a vzájemně jsme si říkali, jak jsme všichni zestárli. Jak je to na nás všech znát. Je to ošklivý pocit, je vám smutno. Když to vidíte, chce se vám brečet. Všechny místnosti vyklizené, protože všechno musíte dát pryč,“ popisuje.

Poškozený dům dávají Spáčilovi společnými silami dohromady ještě dnes. „Dali jsme ho dohromady tři měsíce po vodě a pátý měsíc se nám začal znovu olupovat, takže to teď po roce budeme všechno dělat znovu,“ zoufá si.

Zbraslav už by měla být v bezpečí

„Jedině několik domů, které jsou úplně nahoře u Strakonické, byly v pohodě,“ říká nezávislý starosta Zbraslavi Aleš Háněl.

Původní omítka na postižených domech ukazuje, že voda sahala do výšky asi dvou metrů. „Otázka je, jak moc se podařilo některé objekty vysušit. Do dneška řešíme vracení vysoušečů,“ upozorňuje starosta.

Protipovodňová opatření, která měla Zbraslav ochránit, selhala. „Porucha byla na čtyřech komorách, nicméně tím, že to šlo po proudu a voda protékala, tak se to rozlilo v celé šířce,“ připomíná Háněl.

Pražský magistrát zbraslavským radním sdělil, že protipovodňová stěna i komory jsou už opravené. Starosta ale stále čeká na znalecký posudek, který to oficiálně potvrdí.

Simona Bartošová, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme