Češi rádi přispívají na záchranu památek. Stát chce jejich mecenášství lépe využít

Veřejné sbírky pomáhají v Česku stále častěji zachránit chátrající památky. Jen v roce 2011 se v nich vybralo deset milionů korun, předloni už to byl dvojnásobek. Využít fenomén mecenášství výhledově plánuje i ministerstvo kultury. Příklady nejpovedenějších sbírek ocenila odborná porota na dnešní konferenci v rámci soutěže Máme vybráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícenina kostelu Svatobor | Foto: Pavel Halla

Soutěž o finančně nejúspěšnější nebo nejlépe propagovanou sbírku pořádá Institut pro památky a kulturu. Představuje v ní dobré a netypické nápady na záchranu pamětihodností.

„Je zaměřená obecně na financování památek zejména z České republiky, ale i ze zahraničí, třeba ze Slovenska, které mohou inspirovat, jak lze památky financovat z jiných zdrojů než z dotací," vysvětluje ředitel institutu Aleš Kozák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová a Vladimír Křivka

Právě jeho tým začal mapovat osudy všech veřejných sbírek v Česku. A z celkových čísel zjistil, že ochota lidí přispívat na záchranu památek roste.

„Lidé nejvíce přispívají na církevní památky. Nejsou to jen kostely, jsou to kaple, zvonice, které lidé financují z prostředků veřejných sbírek."

Loni se tak například díky sbírkám podařilo vybrat statisíce korun na opravu historicky cenné střechy kostela sv. Martina v Buchlovicích.

Dobrovolníci také umožnili vznik sochy Tomáše Garrigua Masaryka v Mostě nebo záchranu kultovní kamenné mohyly Ivančena v Beskydech.

skautská mohyla Ivančena v Beskydech | Foto: Vanda Králová

Právě mohyla na paměť padlým obětem z řad skautů letos bodovala ve sbírce Máme vybráno hned dvakrát.

„Získali první cenu v kategorii nejlépe prezentovaná sbírka,“ říká ředitel pořádajícího Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Skauti vyhráli i v kategorii cena veřejnosti, za což na jejich sbírku poputuje i stotisícová prémie.

„Tato sbírka získala přes 2 tisíce hlasů, celkem hlasovalo asi 11 tisíc lidí,“ dodává Kozák.

V kategorii Finanční sbírka za rok 2013 vyhrála Římskokatolická farnost Buchlovice. Tam se pomocí darů podařilo opravit historicky cennou střechu kostela sv. Martina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu

V roce 2011 se díky veřejným sbírkám vybralo deset milionů korun, předloni už to byl dvojnásobek.

Fenomén mecenášství by do budoucna rádo využilo i ministerstvo kultury, které nad soutěží převzalo záštitu.

„Větší participace veřejnosti na financování záchrany a obnovy památek je velkým tématem. Stojíme na začátku hledání systémovějšího přístupu k tomuto fenoménu," říká náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková.

Lenka Jansová, Vladimír Křivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme