Doněcké mezinárodní letiště zůstává až do odvolání uzavřené

Ukrajinský letecký úřad potvrdil uzavření doněckého letiště na neurčitou dobu. Stále není jasné, kdo strategický areál kontroluje. Jak ukrajinská armáda, tak síly doněckých separatistů tvrdí, že nad ním mají kontrolu. Bojuje se i o tamní centrálu tajné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská helikoptéra poblíž doněckého letiště | Zdroj: Reuters

Dopoledne nad Doněckem výstražně kroužily stíhačky ukrajinské armády. Stroje ale nejspíš žádné rakety neodpálily.

Letouny zamířily do oblasti doněckého letiště, odkud se také ozývala střelba. Oblast je od okolního města odříznutá, takže není možné zjistit, kdo je pánem tohoto strategického objektu. Jak ukrajinská armáda, tak i bojovníci takzvané Doněcké lidové republiky říkají, že letiště je pod jejich kontrolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Doněcku sleduje zahraniční zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ukrajinská domobrana také hlásila, že nad Doněckem sestřelila bezpilotní letadlo. Ve městě bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno 14 škol a dvě nemocnice.

Městská hromadná doprava zatím jezdí bez problémů. Do Doněcku i z něj se dá dostat autem, obnoveno bylo i běžné vlakové spojení. Některé obchody ve městě jsou zavřené, jiná velká obchodní centra, především ve větší vzdálenosti od letiště, naopak fungují.

Podle zpráv ukrajinských médií armáda ve městě od rána zlikvidovala několik palebných postů proruských radikálů.

Čerstvý ukrajinský prezident chce vůdce separatistů dostat před soud

Číst článek

Nedaleko letiště vojáci zneškodnili minometnou baterii, kterou údajně obsluhovali čečenští ozbrojenci. Na příjezdové silnici k letišti byl zabaven mikrobus s deseti mobilními granátomety.

Proruští povstalci na jedné z barikád v Doněcku | Foto: Reuters

Doněcká radnice varovala občany, aby se nepřibližovali k sídlu místní rezidentury tajné služby SBU, které je pod kontrolou separatistů. Dopoledne se tam intenzivně střílelo.

Obyvatelé také obdrželi doporučení, aby mezi dvaadvacátou hodinou večer a šestou hodinou ráno vycházeli jen v nejnutnějších případech a vždy měli u sebe doklady. Ulice jsou však nezvykle prázdné i přes den, v noci pak takřka pusté.

Ruská armáda mezitím zřejmě stáhla od hranice s Ukrajinou už tisíce vojáků. Několik desítek tisíc jich ale podle neoficiálního zdroje NATO v neklidné oblasti stále zůstává. Na opačné straně hranice se stále pohřešují čtyři zahraniční pozorovatelé z mírové mise OBSE.

Vojenské vozidlo s proruskými povstalci na okraji Doněcku | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme