Doba k pořízení bytu z průměrných mezd se u některých regionů liší až o 5 let

Čas, za který si lidé dokážou z průměrného platu ušetřit na průměrně drahý byt, se mezi jednotlivými kraji výrazně liší. Mezi některými regionyi je rozdíl až pět let. Nejkratší čas to trvá v Ústeckém kraji, nejdéle v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novostavba, stavba bytového domu | Foto: Eva Odstrčilová

Přání pořídit si vlastní byt se může v jednotlivých částech republiky splnit velice různou rychlostí. Nejkratší dobu to trvá v Ústeckém kraji. Tam v případě, že si člověk odkládá pravidelně průměrný čistý příjem, může na byt uspořit za necelé dva roky.

Nejdéle musí lidé šetřit v Praze, kde tam to trvá šest a půl roku. V Jihomoravském kraji téměř pět let a v Pardubickém, Středočeském a Královéhradeckém nebo Zlínském necelé čtyři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doba nutného šetření na průměrný byt z průměrného platu zaujala Jitku Hanžlovou

V ostatních krajích to je přes tři roky. Kromě Ústeckého kraje je potřeba méně než tři roky spořit ještě v Libereckém, Moravskoslezském a v Karlovarském kraji.

Řeč je o průměrných platech a o průměrných cenách bytů. Srovnáním se zabýval Český statistický úřad. Statistika sice pracuje jen s průměrnými čísly. I tak je ale výsledek vypovídající.

Statistici zjišťovali, jak dlouho by v daném regionu trvalo naspořit si na byt o rozloze 60 metrů čtverečních za cenu v regionu průměrnou, pokud by rodina každý měsíc ukládala čistý průměrný plat - obvyklý v příslušném regionu. Nejdražší a na druhé straně nejlevnější byty do šetření statistici nezahrnuli.

Čas k šetření nejvíce ovlivňují různé průměrné ceny bytů

V Praze a Středočeském kraji by takové hypotetické šetření trvalo nejdéle, přitom jsou ale právě v těchto regionech nejvyšší průměrné platy. Jenže zatímco rozdíly v průměrných platech nejsou tak velké, rozdíly v průměrných cenách bytů jsou vysoké.

„Právě z toho vyšlo, že kraje, kde jsou nejlevnější byty – je to nakonec i logické – budou šetřit nejkratší dobu ve srovnání s Prahou, kde jsou byty nejdražší. I když tam je průměrná mzda nejvyšší,“ vysvětlila analytička Českého statistického úřadu Drahomíra Dubská.

Analýza statistického úřadu zároveň ukazuje, jak výrazně ovlivňuje ceny bydlení a tím pádem jeho dostupnost - poptávka a nabídka. Vliv má i výše nezaměstnanosti v tom kterém regionu.

„Příjmová situace domácností v tom samozřejmě hraje velkou roli. Příjmová situace je daná i tím, zda živitel v rodině má práci, nebo nemá práci,“ doplnila Dubská.

To znamená, že když je v regionu více domácností s menšími příjmy, přizpůsobí se tomu i prodejní ceny bytů. Protože za víc nemovitost majitel prostě neprodá.

Při pravidelném odkládání celé mzdy by na pořízení bytu či domu čekali nejdéle Pražané | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

prasátko | Foto: Stock Exchange

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme