Afrika není jen kontinentem bídy a katastrof, upozorňují odborníci

Afrika se mění, všímají si toho experti i sami Afričané. Dnes – 25. května – je den Afriky. Datum připomíná založení Organizace africké jednoty roku 1963. Při této příležitosti mluvili v Praze afričtí diplomaté i znalci kontinentu o problémech a příslibech Afriky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si často v souvislosti s Afrikou vybaví chudobu a problémy. Podle odborníků jde ale o kontinent budoucnosti | Zdroj: Reuters

Účastníci diskuse, včetně šesti velvyslanců afrických zemí, se v pražském informačním centru OSN shodli na tom, že Afrika už dávno není kontinentem, který pouze bojuje s problémy. Téma Afrika jako kontinent kulturního bohatství, pokroku a nových možností se prý samo nabízelo.

„Když se zeptáte ,průměrného‘ člověka, tak pro něj Afrika pořád zůstává symbolem těch spíše negativních věcí, hladu, bídy, případně konfliktů. Chceme říci, že Afrika není symbolem negativních emocí, ale je to opravdu kontinent budoucnosti. Není to fráze,“ vysvětluje spoluorganizátor akce Michal Broža z OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Matěj Štýs

Nenasycené trhy a nerostné bohatství afrických zemí skýtají velký potenciál. Podle expertů a diplomatů je nutné zvýšit podíl výroby oproti vývozu surovin a otevřít africké země vzájemnému obchodu i obchodu se Západem.

Stranou diskuse nezůstaly ani problémy afrického kontinentu. O aktuální situaci v Nigérii mluvila například velvyslankyně Catherine Okonová:

„Naše vláda se otázkou boje s terorismem zabývá velmi intenzivně. Předně je potřeba, aby lidé začali spolupracovat s výzvědnými službami a dodávali nám informace, pokud je to nutné a může to pomoci. Vláda intenzivně investuje do armády a zpravodajských služeb. Nechceme dát teroristům šanci zaútočit znovu.“

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme