Český lékař pomáhal obětem syrské války. Za 10 dní provedl 25 operací

Obětem občanské války v Sýrii pomáhají také čeští lékaři. Nemůžou sice pracovat v oblastech odříznutých povstalci, ale čekají na své pacienty v sousedním Jordánsku. Do tamního hlavního města Ammánu přivážejí syrští zdravotníci těžce zraněné lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český chirurg operuje v Ammánu oběti syrského válečného konfliktu | Foto: Archiv MUDr. Ondřeje Měšťáka

Deset dní pomáhal zraněným Syřanům i lékař z kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce Ondřej Měšťák. Během této doby vyšetřil 40 pacientů a provedl 25 operací.

„Byli jsme připraveni jich odoperovat víc, ale logistická operace dodávání pacientů je relativně složitá, takže to nebylo v technických možnostech,“ popisuje Oldřich Měšťák své působení v rámci mezinárodního programu.

Úrazy, s nimiž se český lékař setkal v Ammánu, byly podle něj zcela odlišné od těch, které řeší doma v Česku. S válečnými zraněními nikdy před tím zkušenost neměl. Jejich příčinou jsou nejčastěji barelové bomby, střelné zbraně a popáleniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s českých chirurgem Ondřejem Měšťákem v odpoledním vysílání Radiožurnálu

„Válečná zranění, která měli syrští obyvatelé, byla opravdu velmi závažná. Často to byly ztráty končetin, otevřené rány, otevřené zlomeniny a podobně,“ přiblížil Měšťák.

Vyzdvihl přitom velmi dobrou spolupráci s místním lékařským personálem a překvapila ho i kvalita vybavení nemocnice.

„Bylo to prakticky na úrovni toho, co máme v České republice. Jediné, co nám scházelo, byl mikroskop, který potřebujeme na takzvané volné přenosy tkáňových celků. Zatím tam nebyl, ale budoucí mise ho pravděpodobně k dispozici mít budou. Opravdu se nám pracovalo moc dobře a měli jsme z toho dobrý pocit,“ dodává Ondřej Měšťák.

Nemocnice v jordánském Ammánu, kde působil i český lékař | Foto: Archiv MUDr. Ondřeje Měšťáka

Více než tři roky trvající občanská válka v Sýrii stála doposud život nejméně 300 tisíc lidí. V současné době je země rozdělená na oblasti kontrolované režimem a části ovládané povstalci, které jsou zcela odříznuty od okolního světa. Panuje tam absolutní nedostatek jídla a přes obrovské množství zraněných z dlouhotrvajícího vojenského konfliktu v těchto místech není prakticky žádná lékařská péče.

Skupina syrských lékařů proto před rokem a půl vytvořila program lékařské pomoci obětem konfliktu. Jedná se o sofistikovaný systém, ve kterém jsou lidé s potřebou lékařské péče vyhledáváni uvnitř Sýrie, na hranicích se pak provádí jejich třídění a odeslání nejtěžších úrazů do nemocnice v Ammánu. Menší zranění se ošetřují přímo na hranicích týmem Lékařů bez hranic.

Od začátku programu již lékaři ošetřili na 1000 pacientů, v naprosté většině těžce zraněných, a provedli 2500 operací.

Jan Herget, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme