Senát schválil jako ústavní soudce jen Šimíčka a Lichovníka, Nykodýma odmítl

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník a předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček se stanou novými ústavními soudci. Navrhl je prezident Miloš Zeman a odsouhlasil Senát. Třetího nominovaného, bývalého ústavního soudce a advokáta Jiří Nykodýma, ale senátoři odmítli. Vadilo jim mimo jiné to, že se loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Lichovník | Zdroj: ČTK

Nykodým získal v tajném hlasování pouze 23 z 58 odevzdaných hlasů. Šimíček dostal 56 hlasů, Lichovník 51 hlasů.

Proti Nykodýmovu zvolení se ještě před hlasováním postavili senátoři Pavel Lebeda (za ČSSD) a bývalý zemanovec Vladimír Dryml (dříve ČSSD). Oba svůj názor zdůvodňovali právě postojem někdejšího ústavního soudce k projednávání senátorského návrhu na zrušení zákona o církevních restitucích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Senátu sledovala reportérka Jana Čermáková

Nykodýma nevolil ani Jan Horník (za TOP 09 a STAN). „Jeho kolegové zapůsobili o hodně líp. Bylo v nich vidět mládí, které už jsem u pana Nykodýma necítil. Už jsem tam necítil ten drive,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman tak bude muset najít nového kandidáta. Senátory nepřesvědčila ani osobní účast prezidenta, který před volbou své kandidáty představil.

Před senátory Zeman mluvil zhruba deset minut. Mimo jiné řekl, že je rád, že může podpořit své kandidáty přímo v horní komoře. Takhle například mluvil prezident o kandidátovi na ústavního soudce Vojtěchu Šimíčkovi:

„Vstoupil do mého srdce větou, že ne každý hloupý zákon je nutně protiústavním zákonem. Kromě toho bych chtěl ocenit jeho odvahu, kdy v době, když jsem již byl zvolen prezidentem, kritizoval některé aspekty mé volební kampaně.“

Vojtěch Šimíček | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Pochvalná slova zněla i na adresu dalších dvou kandidátů. Mezi ústavními soudci prezidentovi doteď chyběl advokát, proto vybral Jiřího Nykodýma, a pak také praktik. Tím je podle Zemana šéf Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s tajemníkem Stálé komise Senátu pro ústavu Janem Kyselou a bývalým ústavním soudcem Stanislavem Balíkem

V Senátu dnes vystoupili i všichni tři kandidáti. Popisovali mimo jiné, s jakým druhem práva mají největší zkušenosti.

Třeba Vojtěch Šimíček má podle svých slov velmi rád rčení, podle kterého je vždy lepší zapálit jedinou svíčku než věčně proklínat tmu. „A já jsem připraven těch svíček na Ústavním soudu zapálit hodně,“ prohlásil.

Šimíček, který se specializuje na volební agendu, nakonec senátory přesvědčil, stejně jako odborník na občanské a trestní právo Tomáš Lichovník.

Jiří Nykodým, odborník na správní, majetkové a rodinné právo, je teprve druhým kandidátem, kterého Senát Zemanovi neschválil. Loni to byl předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Nového kandidáta by měl prezident navrhnout do září.

Jana Čermáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme