Jihočeská Putim žije rok po povodni spokojeně, ale stále se strachem z velké vody

I přesto, že po velké vodě není v Putimi na Písecku ani památka, lidé se povodní stále bojí. Není divu. Někteří z nich ještě minulý měsíc vyndávali z krabic odložené věci na svá místa. Jsou ale šťastní, že mohou být doma, kde je už čisto a útulno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená část Putimi s mlýnem. | Foto: Roman Verner

Malé Ilonce i celé její rodině je už do zpěvu. Loni to tak ale nebylo. Břeh Blanice, u kterého stojí i dům Uhlmanových, nebyl v Putimi před rokem vůbec vidět. Společně s dalšími jedenatřiceti domy a chatami ho zaplavila voda.

Ilona Uhlmanová ukazuje stopy, které dodneška nezmizely. „Tady byl donedávna vysoušeč. Nacházíme se v ložnici a to je bohužel snad jediné místo v domě, které je hodně mokré. Vidíte ty mapy na zdech. Až na pár drobností už máme opraveno. Dokoupili jsme si jen skříně, které nám chyběly,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Putimi natáčela reportérka Jitka Cibulová Vokatá

Ještě donedávna měli některé oblečení u příbuzných také Šourkovi, kteří bydlí nedaleko Ulmannových. Dodělávali totiž nové úložné prostory ve druhém patře, aby v případě opakovaných povodní nemuseli všechno stěhovat pryč.

„Tohle jsme dobudovali teď v květnu. Úplně jsme na to nechvátali. Měli jsme kde být, měli jsme kuchyni, spaní. Máme tady udělanou šatnu, plac, abychom měli kam stěhovat nábytek, kdyby náhodou to přišlo znovu, abychom byli nachystaní a byla to menší dřina,“ říká Petra Šourková.

Vzpomínky rychle ožívají

Ilona Matašovská ani Petra Šourková se obav z příchodu velké vody už asi nikdy nezbaví. Když se letos v polovině května rozvodnily řeky Odra a Bečva na Moravě, vzpomínky z loňských povodní rychle ožily.

„Musím říct, že jsem se okamžitě vžila do situace těch lidí a opětně to na mě začalo působit špatně. Nemohla jsem spát, měla jsem zlé sny, protože tady se řeka zvedla také. Při pomyšlení na to, jak těm lidem je, se mi dělalo špatně,“ přiznává Ilona Matašovská.

„Vrátí se vám to, když vidíte lidi, jak stojí u vody, měří, jak stoupá. Máte strach, aby vám to aspoň nějaký čas dalo pokoj, abychom nabrali síly. Bylo by to strašně brzy po sobě,“ dodává Petra Šourková.

Ani plánovaná protipovodňová opatření nezaručí, že se velká voda do Putimi nevrátí. Putimští se povodní bojí, ale už jsou na takovou událost lépe připraveni. Jak sami říkají, musí se s vodou naučit žít.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme