Rusko dovolilo americkým a českým vzdušným silám pozorovací let nad svým územím

Rusko schválilo pozorovací let nad svým územím. Západ se tak prý může přesvědčit, že Moskva neshromažďuje u hranic s Ukrajinou svá vojska. Pozorovací misi provedou americké a české vzdušné síly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská hlídka na letišti v Kyjevě při příletu amerického viceprezidenta Joe Bidena | Zdroj: Reuters

Členové americko-české mise by se na pozorovací let měli vydat v nejbližších dnech, podle ruské diplomacie konkrétně do 25. dubna. Není to ale první stanovený termín - mise se totiž měla uskutečnit už v první polovině dubna.

Nakonec ji ale Američané a Češi odložili - podle českého ministerstva obrany kvůli špatným povětrnostním podmínkám.

Stále se spekuluje také o přítomnosti ruských vojáků na východní Ukrajině. To prý potvrzuje série fotografií, které dostalo americké ministerstvo zahraničí od ukrajinských úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější dění na Ukrajině shrnula Tea Parkanová

Na snímcích dokumentujících okupovaní správních budov na východní Ukrajině je například ruský voják, který se prý objevuje i na šest let starých fotkách, které byly pořízené během invaze do Gruzie.

Další snímky podle Američanů zachycují zřejmě člena ruských speciálních jednotek ve Slavjansku a Krematorsku - je to prý další důkaz, že ruská armáda podněcuje ozbrojené vzpoury na ukrajinském východě.

Moskva to dál popírá a tvrdí, že se do dění na Ukrajině nevměšuje.

V Ženevě dohodnutou mírovou cestu řešení krize narušila o Velikonocích přestřelka ve Slavjansku, při které zemřeli nejméně tři lidé. Z incidentu se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Doteď ale není jasné, kdo vlastně ve Slavjansku střílel.

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států se mezitím vzájemně vyzvali k většímu úsilí při realizaci ženevské dohody. Jejím základem je mimo jiné odzbrojení aktivistů na obou stranách a vyklizení obsazených budov.

Vojenská situace na Ukrajině - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

mkp, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme