Vlhko i nevyplacená pojistka. I rok po povodni se lidé z Ústí potýkají s jejími následky

I rok po velkých deštích, které loni v červnu zvedly hladiny řek, se lidé ve Střekově v Ústí nad Labem stále potýkají s následky povodně. Problémem jsou vlhké zdi, kontaminovaná půda a také výplata pojistného. Takové jsou alespoň zkušenosti jedné ze střekovských obyvatelek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslava Faiglová (uprostřed) si se sousedy pomáhají vyklidit garáže | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

S Jaroslavou Faiglovou natáčel Český rozhlas už před rokem. Tehdy s obavami sledovala, jak voda stoupá a vzpomínala na spoušť, kterou způsobily předchozí velké povodně v roce 2002.

I když bydlí relativně vysoko a vzedmutá hladina Labe se až k jejímu bytu nedostala, garáže a sklepy voda neušetřila. Dodnes je to znát.

„Teprve minulý týden jsme částečně dokončili garáže a sklepy, ale ještě nemáme ani sklepní kóje. To se teprve bude dělat v dohledné době, do 14 dnů. Udělali jsme odizolovalování domu a zatím to vypadá, že by na tom ten dům mohl být dobře,“ přibližuje Jaroslava Faiglová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S obyvatelkou Střekova Jaroslavou Faiglovou natáčela redaktorka Gabriela Haupvogelová

Suchý však dům není, alespoň ne celý. „V bytech je to jenom částečně. Hlavně je to v těch sklepích a garážích, kde nemáme možnost nechat ty prostory neustále otevřené kvůli zlodějům,“ říká Faiglová.

Kromě domu se povodně podepsaly i na zahradě. Bláto jako po opadnutí vody tam už není a trávník vypadá nově, přesto tam platí jistá omezení.

„Nemůžeme si tu pořídit žádnou zeleninu, protože to bylo kontaminované. Tak nejméně dva, tři roky tady nesmíme nic mít,“ dodává Jaroslava Faiglová.

V tomhle domě na Střekovském nábřeží mají také trable s pojišťovnou. Škody tam přesáhly milion a půl, zatím však lidé dostali zálohy jen zhruba 900 tisíc.

Ústí nad Labem, Střekov. Povodeň se dostala i na zahradu tohoto domu, kvůli kontaminaci tam není možné několik let nic pěstovat. Dům nechali majitelé odizolovat | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„My jsme snad jediný dům, i když jsme na tom tehdy byli pomalu nejhůř, který ještě nemá udělané vypořádání. Povodeň v roce 2002 je zřejmě poučila a oni si teď všechno šíleně ověřují. Ale ověřují si to tak, že vy se jich na něco zeptáte, a oni vám ani neodpovědí. Takže jsem psala opět důrazný dopis, že bychom potřebovali peníze aspoň kvůli bytům. Protože byty jsme si opravovali na vlastní náklady, dostali nějaké zálohy, ale ty škody byly daleko větší,“ říká Faiglová.

Ta kritizuje i to, že město střekovským obyvatelům neodpustilo daň z nemovitosti. Po povodni v roce 2002 ji nemuseli platit pět let.

Povodně 2013 v Ústí nad Labem. Mobilní protipovodňová stěna na ústeckém Střekově loni přetekla. Není stavěná na takovou vodu | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Gabriela Hauptvogelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme