Tři ‚otrokáři‘ využívali bezdomovce k práci a brali si na ně úvěry. Hrozí jim 12 let

Policie na Jičínsku zatkla dva muže a jednu ženu, všichni tři jsou obviněni z obchodování s lidmi, útisku a úvěrového podvodu. Skupina se zaměřovala na lidi bez domova. Vždy jim vzala doklady, nutila je k práci a brala si na ně úvěry. Za to jim hrozí až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Podle mluvčí královéhradeckých krajských policistů Ivany Ježkové se jedná o neobvyklý případ. „Pokud mluvíme o obchodování s lidmi, většinou se jedná o prostituci a držení například žen v zajetí,“ uvedla Ježková.

Obvinění – muži ve věku 50 a 29 let a žena ve věku 49 let – jsou podle policie v příbuzenském stavu a pocházejí ze Slovenska. Otrokářství se měli dopouštět nejméně od května 2011 do července 2013.

„Vytipovávali osoby v sociálně tíživé situaci bez domova a nabízeli jim ‚pomoc‘ formou zajištění práce a ubytování. Tyto osoby většinou přebývaly na velkých vlakových nádražích a žily z důchodů nebo z dávek poskytovaných v hmotné nouzi. V okamžiku, kdy na nabídku oslovená osoba kývla, sebrali jí všechny doklady a odvezli pod příslibem sepsání pracovní smlouvy k sobě domů. Od té chvíle jim takový člověk začal sloužit, vykonávat pro ně veškeré manuální práce, a to v podstatě formou novodobého otrokářství bez možnosti úniku,“ popsala Ježková.

Sloužící se ocitli v moci otrokářů, neměli doklady a vlastně ani kam jít, a to ještě nebylo ze strany jejich utiskovatelů všechno.

„Za velmi malý příděl potravy a v zoufalých hygienických podmínkách, někdy i za použití fyzických trestů, nutili tyto osoby kromě práce i k podpisům úvěrových smluv. Brali si na ně půjčky a úvěry, většinou u nebankovních ústavů. Pro tento účel předkládali falešná potvrzení o jejich příjmech tak, aby na úvěr dosáhli. Peníze nebo získané movité věci pak používali pro svoji potřebu, aniž by půjčku začal kdokoliv splácet. Odpovědnost a vina padla samozřejmě na toho, kdo si o úvěr požádal a dostal ho, tedy na právě jimi zneužívanou osobu,“ líčila dál Ježková.

Pachatelé jsou známí nejméně ve třech krajích

Starší muž a žena už byli na Slovensku za podobnou trestnou činnost odsouzeni, trest jim byl podmínečně odložen. I v Česku měli lidé možnost tyto otrokáře poznat.

„Stěhovali se vždy v okamžiku, kdy začali dlužit vysoké částky na nájmu a pronajímatel po nich chtěl dluh splatit. Kriminalisté mají zadokumentováno jejich jednání v Pardubickém kraji, Kraji Vysočina i v našem Královéhradeckém kraji. Po dostatečném zadokumentování a shromáždění důkazů je příslušníci zásahové jednotky zadrželi právě zde na Jičínsku. Při provedených domovních prohlídkách policisté zajistili mimo jiné osobní doklady zneužívaných osob, jejich rodné listy (originály i kopie) a falešné pracovní smlouvy na různé práce,“ popsala Ježková.

Podrobnosti k obětem zatím policie neuvedla. „Nechceme ještě specifikovat ani počet obětí tohoto novodobého otrokářství, ani výši škody,“ řekla Ježková.

Ondřej Vaňura, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme