Syřané žijící v zahraničí volí prezidenta, v Praze se jich zapsalo na 350

Sýrie začala volit nového prezidenta. I když se v této zemi bude hlasovat až za týden, Syřané žijící ve světě volí už dnes. Také na velvyslanectví Sýrie v Praze. Syrská opozice ale volby neuznává a dál požaduje odstoupení Bašára Asada, který opět kandiduje. Hlasování na svém území pak nepovolila ani řada západních zemí včetně Německa a Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sýrii se volby uskuteční až 3. června | Foto: Reuters

V Praze se zapsalo na 350 Syřanů žijících v České republice. Během první hodiny hlasování jich v deštivém ránu přišlo 25. Čeká se také příjezd voličů z Brna nebo z Olomouce.

„Hlasovací místnost je velmi podobná těm při našich volbách; je tu zástěna pro úpravu hlasovacích lístků a urna. Na lístku jsou fotografie tří kandidátů včetně současného prezidenta Bašára Asada,“ hlásí z místa reportér rozhlasu.

„Volby jsou pro Sýrii důležité proto, že si lidé poprvé vybírají prezidenta přímo, a to ze tří kandidátů. A konají se i přes těžkou krizi v zemi,“ říká syrský chargé d'affaires Ibrahim Ibrahim.

Celkem chce dnes na 36 zastupitelských úřadech ve světě volit 200 tisíc Syřanů.

S volbami však nesouhlasí zástupci syrské opozice, kteří také budou před ambasádou v Praze protestovat. Výsledky odmítají uznat i západní velmoci, a to i proto, že se hlasování nemůže kvůli pokračujícím bojům konat na celém území.

Damašek ovšem namítá, že podobná situace panuje i na jihovýchodě Ukrajiny. V samotné Sýrii se pak volby uskuteční 3. června.

Pavel Novák, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme