Skifařka Mirka Knapková věří, že jí v ČR vyrůstají zdatné soupeřky

Stý první ročník populárních veslařských Primátorek startuje v pátek a vyvrcholí v neděli dopoledne v Praze na Vltavě. A je docela pravděpodobné, že nový předseda svazu veslování Dušan Macháček bude vedle souboje osmiveslic o Primátorský štít bedlivě sledovat také závody dívek a žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Knapková a předseda ČOV Jiří Kejval učili obě vítězky veslovat | Foto: Pavel Lebeda

„Máme Mirku Knapkovou, pak s odstupem Lenku Antošovou a pak máme velký propad,“ což je dvojnásob nepříjemné zjištění také s ohledem na to, že v roce 2020 by veslařky měly dostat v programu olympijských her stejně velký prostor jako muži.

„Máme hodně velký nárůst v žákovských kategoriích a samozřejmě nějakou dobu potrvá, než se tahle členská základna přesune do starších ročníků. My na to musíme být připraveni a nemůžeme si dovolit přijít o jednu jedinou talentovanou závodnici." V současné době je to nejen ve veslování, ale obecně ve sportu: Je složité přimět děti a mládež k pravidelnému sportování.

Přehrát

00:00 / 00:00

České veslování si nemůže dovolit přijít ani o jedinou talentovanou závodnici

Zvláště když konkurence počítačových her a jiných forem pasivní zábavy je pro začátečníka, který okusí nezbytnou tréninkovou dřinu, stále větším lákadlem. Jak tedy postupovat?

„Veslování je měřitelný sport, my máme pojmenováno, kdo je to talent, my to dokážeme dobře pojmenovat a těm talentovaným vytvoříme podmínky. Můžeme jim pomoci ve studiu, s materiálem, s metodikou, v individuálních tréninkových plánech s rehabilitací, věříme, že to dokážeme,“ říká Dušan Macháček.

Ani skifařka Mirka Knapková by se nijak nezlobila, kdyby jí na domácí vodě začaly vyrůstat soupeřky, které by se jednou dokázaly tak jako ona výrazně prosadit na mezinárodní scéně.
„Ta základna se rozšiřuje, jde jen o to, aby ty holky vydržely a byly trpělivé, poctivě trénovaly a myslím, že ty úspěchy můžou za pár let přijít.“

Aleš Procházka, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme