Do Normandie míří i Putin. Francouzi zvažovali, zda ho pozvou

Vladimír Putin je prvním ruským prezidentem, kterého francouzská vláda pozvala na oslavy vylodění spojenců v Normandii. Samotné pozvání však bylo ve Francii zejména po ruské anexi Krymu předmětem velké polemiky. Řada organizací na ochranu lidských práv proti Putinově účasti na oslavách protestovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se účastní oslav 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zvažovala francouzská vláda možnost, že by bez ohledu na pozvání Putinovu účast na oslavách vylodění v Normandii odmítla?

Ještě na konci května to v otevřeném dopise prezidentu Hollandovi požadoval významný filozof a spisovatel Henri Bernard Levy .

Přehrát

00:00 / 00:00

O debatě Francouzů o pozvání ruského prezidenta na oslavy 70 výročí spojenecké invaze informoval z Paříže zpravodaj Jan Šmíd

„Nelze zpochybňovat roli Rudé armády na porážce nacistického Německa, ale v této armádě byli i Ukrajinci," prohlásil Bernard Levy a doporučoval Hollandovi, aby pozvání zrušil.

V Normandii začínají vzpomínkové akce k 70. výročí spojeneckého vylodění

Číst článek

Ten tak neučinil, ale do Normandie pozval zároveň i nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Samotný ruský prezident si pozvánky váží:

„Vylodění bylo důležitou událostí pro Evropu i pro celý svět. Uctíme památku těch, kteří znemožnili nacistům zotročit si Evropu. Domnívám se, že ruská účast na těchto oslavách má symbolický význam,“ prohlásil Putin v rozhovoru pro stanici TF1

V samotné Normandii byli k Putinově účasti nakloněni

„Není důvod Putina nezvat, naopak si myslím, že jeho pozvání pomůže zamyslet se nad budoucností Evropy a světa vůbec,“ říká Jean Marie Girault, bývalý starosta Caen a zakladatel Památníku míru.

Putin by se měl v Normandii setkat i s novým ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Bylo by symbolické, kdyby to bylo právě v Památníku míru.

Skupina G7 vyzvala Rusko ke spolupráci s novým ukrajinským prezidentem

Číst článek

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme