Od Čechů si vážím ceny víc, říká držitelka české ceny Gratias agit, režisérka Holland

Světoznámá polská režisérka Agnieszka Holland si z Prahy odnáší dvě ceny. Jsou za šíření dobrého jména země v zahraničí a obě nesou latinské názvy. Gratias agit je od českého ministerstva zahraničí a Bene meriot od polské vlády, která ji předala prostřednictvím své pražské ambasády. Stejně tak i životní příběh Agnieszky Holland je mezi Česko a Polsko rozkročený.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agnieszka Holland tvrdí, že umělec by měl především pokládat otázky

Agnieszka Holland tvrdí, že umělec by měl především pokládat otázky | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Taková ta dvojitost ve mně je a já to beru jako určité obohacení. Že tím jsem bohatší,“ říká Agnieszka Holland, která v době Pražského jara vystudovala českou FAMU. Do reformních politických aktivit se tehdy také sama zapojila. Režim ji za to později poslal na šest týdnů do ruzyňské věznice. Přiznala, že se tehdy bála:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s režisérkou Agnieszkou Holland natočil redaktor Viktor Daněk

„Jen blbec se ničeho nebojí. Zároveň jsem byla natolik mladá a drzá, že jsem to cítila jako skvělou zkušenost. Byla jsem zvědavá, jak to vypadá, jak ta zkušenost na mě samotnou zapůsobí a jestli to vydržím. Nebylo to až tak strašné, abych to nevydržela.“

V Praze prožila i sebeupálení Jana Palacha, které později ztvárnila v trojdílném televizním filmu Hořící keř. Jak sama říká, tahle léta pro ni byla nejdůležitější životní etapou. Cítí se prý proto být dlužníkem české kultury:

„Takže, když mě před několika lety mladí čeští filmaři požádali, abych spolu s nimi natočila film, který vyprávěl historii Jana Palacha a Dagmar Burešové, přijala jsem to jako dar a také jako možnost ten dluh trošku splatit. Jsem šíleně šťastná, že to, co jsme udělali, zasáhlo srdce a mysly Čechů, Slováků, Evropanů a také cestuje kolem světa.“

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek předal v Černínském paláci 15 osobnostem ceny Gratias agit. 6. 6. 2014 | Foto: ČTK

Proč Agnieszku Holland i její Hořící keř Češi tak dobře přijali, odpovídá polská velvyslankyně v Praze Grażyna Bernatowicz:

"Ona Česko zná a Česko miluje. Mluví česky a strávila v Česku mnoho času. A z toho vzešel její film, který jste vy Češi tak dobře přijali. Kdyby ho natočil jiný režisér, možná by nebyl tak dobrý. Ona má trochu českou duši."

Z Prahy si Agnieszka Holland odváží dvě ceny. Té české si váží o něco více: „Od Čechů víc. Nevím, nějak mě to víc dojalo, když jsem se o tom dozvěděla.“

A protože má česko-polský osud, asi nikoho neudiví, že i její příští film se bude natáčet v česko-polském pohraničí.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme