Hokej je v Bělorusku nejpopulárnějším sportem. A Lukašenko hokejistou číslo jedna

Nebýt běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, hokej by nebyl v Bělorusku tak populární. Právě Lukašenko je totiž v Bělorusku hokejistou číslo jedna. On tento sport miluje, sponzoruje a světový šampionát bere jako skvělou propagaci své země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskot turnaje Zubr propaguje šampionát na každém kroku | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Hokejové mistrovství světa v Minsku zřejmě překoná rekord v návštěvnosti. Bělorusové dokazují, že hokej je momentálně nejoblíbenějším sportem v zemi.

„Staví se zimní stadiony, čím dál více dětí hraje hokej. Ten je u nás teď nejpopulárnějším sportem," říká mi šéfredaktor deníku Pressbol Vladimír Běrežkov. Mnozí ale tuto hokejovou horečku kritizují.

„U nás chybí léčebná zařízení, nemocnice, hlavně ty dětské a my stavíme hotely a zimní stadiony. To není správné," tvrdí aktivistka Marina Homič. Ta také vyzývala k bojkotu turnaje. Ale nesouhlasí s ní například ekonom Jaroslav Romančuk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deník zpravodaje Petra Vavroušky se tentokrát zaměřuje na oblibu hokeje v Bělorusku

„Já bych si spíše přál, aby bylo co nejvíce kontaktů mezi Bělorusy a zahraničními fanoušky. To může totiž změnit myšlení, hodnoty nás Bělorusů," myslí si ekonom.

Běloruským hokejistou číslo jedna je nepochybně prezident Alexandr Lukašenko. To on pumpuje do hokeje peníze ze státního rozpočtu. Potvrzuje to i Marek Sýkora, který několik sezón trénoval v Minsku.

„Místní, moji kolegové z klubu, říkali, že bez prezidenta Lukašenka by tady hokej živořil. On je ten, který to podporuje, dává do toho peníze a bez něj by to bylo špatné."

Alexandr Lukašenko řekl během zahajovacího ceremoniálu, že turnaj se stal největším národním projektem. Přál by si, aby se image jeho země v zahraničí zlepšila. „ Organizace hokejové akce ale nezvýší prestiž naší země, pouze zlepší PR prezidenta Lukašenka," dodává opoziční aktivistka.

Lidé v Minsku si během turnaje užívají uvolněné atmosféry, kdy policie nikoho nešikanuje za ležení na trávě | Foto: Petr Vavrouška

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme