Stavbou roku Karlovarského kraje je klínovecká rozhledna

Stavbou roku Karlovarského kraje se stala rozhledna na Klínovci u Karlových Varů. Realizaci ocenila odborná porota 14. ročníku soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klínovec

Klínovec | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Jedná se o repliku vyhlídky z 19. století. Z původní věže se dochovala jen část střechy a schodiště. Památka chátrala dlouho. Dušan Perník, který na stavbu dohlížel, poznamenal, že přestavba byla nutná kvůli dřívějším neodborným zásahům.

„Jak vnější, tak vnitřní plášť byl opatřen torkretem. Jak do stavby zatékalo, tak byla vlhkost v konstrukci uzavřená, a tím docházelo k její degradaci a postupnému rozpadání,“ vysvětlil.

Před zahájením vlastní rekonstrukce rozhledny už podle něj začaly vypadávat římsové prvky. „Těžké žulové kusy, které ohrožovaly i bezpečnost. Takže opravdu ta původní snaha stavbu zachránit tomu neprospěla,“ dodal Perník.

O titul Stavba roku usilovalo celkem 27 staveb a 6 připravených projektů. Kromě odborné poroty hodnotila i veřejnost. Mezi projekty uspěl například opravovaný Národní dům v Karlových Varech. Mezi památkami lidé ocenili opravu hospodářské usedlosti v Salajně na Chebsku.

V rozhledně na Klínovci | Foto: Ľubomír Smatana

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme