Expert FAČR o penaltě na MS: Nechceme, aby se tohle u nás pískalo

Fotbalový útočník Fred z Brazílie a japonský rozhodčí Juiči Nišimura teď nejsou zrovna oblíbenci chorvatských fanoušků. Může za to penaltová situace ze zahajovacího duelu světového šampionátu, která v té době vyrovnané utkání rozhodla ve prospěch domácích Brazilců a v neprospěch Chorvatů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský útočník Fred se po kontaktu se stoperem Chorvatska Lovrenem ochotně poroučel k zemi a dožadoval se pokutového kopu a úspěšně | Zdroj: Reuters

„Je to složité,“ přiznal pravidlový expert Fotbalové asociace ČR Jiří Kureš a dodal:

„Obhájit si to částečně může, i když to nepůjde lehce. Ruku na rameni útočník měl, rozhodčí to posoudil jako strčení, ale… Fotbal je kontaktní hra, takže ke kontaktům dochází. Zákrok obránce nevypadal nepřiměřený. Rozhodčí má posoudit, jestli přestupek byl zakázanou hrou. A zrovna tohle na zákrok nepřiměřenou silou nevypadalo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Jiřím Kurešem pravidlovým expertem FAČR

V Sao Paulu běžela 71. minuta úvodního utkání MS na stadionu, kde v brazilské lize válí slavní Corinthians, když dostal útočník konkurenčního Luminense Fred balon do vápna a po zákroku Dejana Lovrena se jako podťatý skácel k zemi, rozhodčí odpískal pokutový kop a Brazilci po celé zemi bez ohledu na klubovou příslušnost mohli jásat.

Český fotbal se v Brazílii nepředstaví, přesto na MS vydělá miliony

Číst článek

Penaltu se štěstím proměnil Neymar a o osudu utkání bylo rozhodnuto. I když pak přidal ještě třetí branku Kanárků agilní Oscar, obzvlášť Chorvaté nepochybovali, kdo je připravil o důležité body v boji o postup ze základní skupiny.

V české fotbalové lize i většině dalších soutěží po celém světě se mohou udělovat tresty za simulování i po skončení utkání. Jak se zachová FIFA?

„Nejsem kompetentní se vyjadřovat, jestli může nebo nemůže, ale samozřejmě může. Nevíme ovšem jak to má FIFA na MS nastavené. Rozhodčí mají jistě instrukce, co mají trestat. Bylo to vidět. Strkání bylo hodně a on je trestal. Neymar za úder loktem dostal žlutou kartu,“ netroufl si předjímat rozhodnutí mezinárodní fotbalové organizace Jiří Kureš.

„Rozhodčí tam kontakt, ruku na rameni viděl. Fred ruku na sobě cítil, spadl, ale bylo to přifilmované. Podle mého názoru by se takovéto penalty kopat neměly. V české lize bychom chtěli, aby se takovéto pokutové kopy napískali,“ doplnil pravidlový expert Jiří Kureš.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme