Městský hřbitov v Opavě nabízí k prodeji opuštěná místa posledního odpočinku

Na desítkách hrobů na opavském hřbitově je už několik měsíců cedule s nápisem Na prodej. Opuštěné historické náhrobky postupně získávají nové a často i překvapivé majitele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrt, umírání, hřbitov

Smrt, umírání, hřbitov | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na prodej. Tato dvě slova byste čekali všude jinde, jenom ne na hřbitově. V Opavě to ale neplatí. Návštěvníci tamního Městského hřbitova už si zvykli na desítky cedulí, které lákají nové majitele opuštěných historických náhrobků.

Často velmi vzácných a památkově chráněných. Cedulí ale postupně ubývá a jak se zdá, zřejmě tady vzniká úplně nová tradice péče o zanedbaná a přitom kdysi velmi honosná místa posledního odpočinku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji opuštěných hrobů mluvil reportér Martn Knitl

Ne každý s podobným výprodejem souhlasí, ale je to asi jediná možnost, jak uctít ty, kteří se zapsali do historie města, a na které si nikdo třeba sto let nevzpomněl, myslí si ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.

Právě převzal od státu hrobku prvního slezského archiváře Gotlieba Kürschnera. Sám tuto úřední rošádu označil jako hodně neobvyklou věc.

„Chápu, že jsme asi jediný archiv, který má v majetku hrobku. i hrobku, ale tady je třeba chápat především duševní hodnotu a úctu k předkům,“ zdůraznil Karel Müller.

Doufá, že něco podobného hned po něm udělá nemocnice se svými zakladateli anebo třeba školy s dávnými řediteli.

I město chce převzít možná i několik desítek zarůstajících hrobů, potvrdil už dříve náměstek primátora Dalibor Halátek z SOS PRO OPAVU.

„Je to historie města, která nám leží na Městském hřbitově v Opavě. Předáme Úřadu státu pro zastupování státu ve věcech majetkových seznam hrobek, o které bychom stáli.“

Jsou to náhrobky, které jasně ukazují, že vyrytá jména kdysi znamenala hodně. Úřední výprodej by to možná mohl zase vrátit.


Zvětšit mapu

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme