Informace o zadržení českých žoldnéřů na Ukrajině se zatím nepotvrdily

Ukrajinská média se v těchto dnech soustředí hlavně na Petra Porošenka, který se stal nejmladším prezidentem Ukrajiny a v den složení slibu zároveň i dědečkem. Na jihovýchodě země ale pokračují boje. Objevily se dokonce nepotvrzené informace o zajetí zahraničních žoldnéřů, mezi kterými měli být i Češi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko převzal pečeť

Ukrajinský prezident Petro Porošenko převzal pečeť | Zdroj: Reuters

Mluvčí české diplomacie Johana Grohová ale zprávy nepotvrdila. Také české velvyslanectví v Kyjevě o zadržených Češích nic neví.

Jediní nezvěstní, které teď mezinárodní komunita eviduje, jsou inspektoři OBSE, kteří zmizeli krátce po prezidentských volbách a stále o nich nikdo nic neví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajných českých žoldácích zadržených na Ukrajině mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Kyjevě Ondřej Bouda

Separatisté se opakovaně pokoušeli nařknout kyjevskou vládu z nasazování žoldáků. Řeč byla například o agentuře Academi, tedy bývalý Blackwater, který pracoval například pro americkou vládu v Iráku. Psalo se i o 150 žoldácích společnosti Greystone nebo o agentech tajných služeb a podobně. Žádnou z těchto zpráv se ale nikdy nepodařilo ověřit.

Řada bojovníků v separatistických jednotkách přiznává, že jsou dobrovolníci z Ruska. I ruský tisk píše o jednom z povstaleckých vůdců jako o ruském agentovi. A objevují se více či méně důvěryhodné zprávy o válečnících ze severního Kavkazu.

Petro Porošenko sice slibuje rychlé vyřešení krize. Žádný zázrak se ale zatím nekoná. V den jeho inaugurace dokonce separatisté zaznamenali několik úspěchů. Mimo jiné dobyli vodní nádrž nedaleko Doněcka.

Napřed vyhrožovali, že ji vyhodí do povětří. Následně jen otevřeli všechna stavidla a ohrožovali několik obcí pod přehradou. Nakonec si ale vše rozmysleli a proud vody zavřeli. Hráz mají však i nadále pod kontrolou.

Jeden z poslanců strany UDAR proto dokonce navrhl, že nejlepší by bylo zaminovat hranici s Ruskem, aby ji nemohli překračovat další bojovníci.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme