Více než polovina medů neprošla kontrolou, byly zředěné a obsahovaly barviva

Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolovala kvalitu medů v maloobchodech. Více než polovina vzorků obsahovala nepovolené příměsi. Výrobcům šizených medů hrozí až statisícové pokuty. Někteří se ale brání, že inspekce používá zastaralé metody šetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelí med (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zaměřili svou pozornost na prodávané medy. U šedesáti procent objevili nepovolené příměsi, nejčastěji v podobě sacharidů a barviv. Výrobci také medy mnohdy naředili.

„Z celkem 30 analyzovaných vzorků nevyhovělo právním předpisům 18 z nich,“ upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Například v kontrolovaných prodejnách Jihomoravského kraje vyhovovaly medy právním předpisům v jediném obchodě.

U všech nevyhovujících vzorků prokázala laboratorní analýza falšování nebo neodborné zacházení, které snižuje kvalitu potraviny.

Spor o med

Při mimořádné kontrole dopadla nejhůře plzeňská firma JSG Med. Ani jeden z dvanácti kontrolovaných vzorků nesplňoval zákonné požadavky. Výrobce měl podle inspekce s falšováním medu problémy už loni.

Generální ředitel firmy Jiří Straka s takovým nařčením nesouhlasí. Inspekce podle něj používá neschválené a zastaralé metody šetření.

„Státní zemědělská inspekce nás dlouhodobě poškozuje a pracuje na zakázku v konkurenčním boji. Od Státní veterinární správy, která pracuje nestranně a podle schválených metod, máme potvrzení, že naše zboží je v naprostém pořádku,“ brání se Straka.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce tvrzení o neobjektivních metodách kontroly zásadně odmítá. Podle jejího mluvčího jsou běžné ve většině států Evropské unie.

Mezi další výrobce, u kterých vzorky neprošly, patří například Včelapro z Lednice a Medokomerc z Čestína na Kutnohorsku.

Kontroloři už předali výsledky Státní veterinární správě. Seznam nevyhovujících medů zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svých stránkách.

Tomáš Bystrý, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme