V Hradci Králové probíhá tradiční akce Daruj krev s ČRo, chce přilákat hlavně prvodárce

Letos už podruhé, ale celkem už po 76. mohou lidé v Hradci Králové darovat krev s Českým rozhlasem. Transfuzní oddělení královéhradecké Fakultní nemocnice se otevřelo ráno v sedm hodin. Tradiční akce se snaží přilákat hlavně prvodárce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

67. odběry v rámci projektu Daruj krev s Českým rozhlasem proběhly v budově rozhlasu | Foto: Jakub Hritz

Poprvé si darování krve s Českým rozhlasem vyzkoušel na jaře i jedenadvacetiletý David Hautuch. „Přemýšlel jsem o tom delší dobu, ale ze začátku jsem se bál. Nedávno ale kamarádka šla darovat krev, tak jsem se také odhodlal,“ přiznává.

Právě prvodárci jsou hlavní cílovou skupinou, kterou chce akce Daruj krev s Českým rozhlasem oslovit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé mohou v nemocnici v Hradci Králové darovat krev s Českým rozhlasem. V nemocnici natáčela Lucie valášková

„Mladí lidé nevědí moc o dárcovství. Představa mezi mládeží dneska je, že už existuje umělá krev, což samozřejmě není pravda,“ říká primář královéhradecké Fakultní nemocnice Vít Řeháček.

„A my bychom rádi i díky této akci přesvědčili mládež, studenty vysokých i středních škol, kterým už je 18 let, aby se stali dárci krve a byli připraveni, pokud to naši pacienti budou potřebovat,“ dodává. Pro všechny prvodárce je také připravena pozornost.

Jenom královéhradecká Fakultní nemocnice potřebuje ročně zhruba 9 tisíc litrů krve, které získá přibližně z 18 tisíc odběrů. Ti, kteří chtějí také pomoci druhým, mohou dnes na transfuzní oddělení dorazit do sedmnácté hodiny.

Daruj krev s Českým rozhlasem je celostátní akce podporující bezpříspěvkové dárcovství jako projev lidské solidarity. Lidé budou v jejím rámci mít možnost darovat krev i v dalších městech, například v Praze nebo v Brně.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme