Prezident Zeman se na Hradě sešel s Babišem, jednali o státním dluhu

Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš se setkali na Pražském hradě. Hlavním tématem bylo splácení státního dluhu. Zeman předal ministrovi financí milionový dluhopis určený na částečné splacení dluhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman se na Hradě sešel s ministrem financí Andrejem Babišem | Zdroj: ČTK

Cenný papír poté společně přestřihli nůžkami, částka tak propadne státu právě na umoření dluhu. Prezident také řekl, že se částka na dluhopisu bude v budoucnu navyšovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čem jednal prezident Zeman s ministrem financí Babišem, zjišťoval Jaroslav Gavenda

„I když si uvědomuji, že je to symbolická částka, která státní dluh nespasí, je to morální výzva těm, kdo zodpovídají za zvyšování státního dluhu v minulosti,“ uvedl Zeman.

Prezident posílá do fondu, který loni založil, 30 procent svého platu, tedy 60 tisíc korun. Babiš jednorázově daroval půl milionu korun.

Ministr financí řekl, že tento akt vítá. Nicméně také připustil, že jde o symbolickou sumu. Předseda hnutí ANO po schůzce řekl, že by byl spokojený, pokud by se státní dluh v následujících letech nenavyšoval.

Babiš také zhodnotil vývoj státního dluhu v uplynulých letech. Podle něj v roce 1993 činil státní dluh 160 miliard korun, loni překročil 1,68 bilionu.

„Od roku 2009 do roku 2012 jsme byli nejrychleji zadlužovanou zemí v Evropě. Minulý rok se dluh stabilizoval, i když to bylo za cenu zastavení investic, zmrazení důchodů a snížení platů státních zaměstnanců,“ konstatoval ministr financí.

Jaroslav Gavenda, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme