Pod jezem v Radošově na Ohři se utopilo na 30 vodáků. Nebýt Jana Čečrleho, bylo jich o 50 víc

Pod jezem v Radošově na Ohři se utopily desítky vodáků a nebýt místního zahrádkáře Jana Čečrleho, bylo by mrtvých mnohem víc. Tento muž vytáhl z vody na 50 lidí. Teď už pár let zachraňovat nemusí, správce splavu totiž dílo zabezpečil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radošovský jez, záchranné cvičení | Foto: HZS Karlovarského kraje

„Bylo to 8.8. před čtyřmi lety, to byla poslední oběť – 16letá dívenka. Pak tam dali bójky a už se nikdo neodvážil. Asi se to rozkřiklo,“ říká Jan Čečerle, který z jezu zachránil na padesát lidí.

A to pomocí velmi jednoduchých nástrojů – obyčejného pětilitrového kanystru a provazu. „Když tam zůstali, tak jsem jim ho hodil a přitáhl jsem je,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

U jezu na Ohři u vesnice Radošov, kde se už utopily desítky lidí, natáčel Ľubomír Smatana

Dnes už je jez částečně zabezpečený. Povodí Ohře tam instalovalo několik bójí, provazy a lana na levé straně.

A chystá se další zásadní rekonstrukce. „Měla by vzniknout vodácká propust kombinovaná s rybí propustí,“ říká vedoucí provozu Povodí Ohře Jan Bezděk.

Musí se ovšem sehnat peníze. Přestavba nedalekého tuhnického jezu na Ohři v Karlových Varech stála skoro 20 milionů korun.

„Kvůli náročnosti k tomu nikdo není schopen přistoupit tak, že by se en bloc předělaly všechny jezy tímto způsobem. To není v silách žádného subjektu,“ dodává Jan Bezděk z Povodí Ohře.

Desítky jezů na českých řekách jsou životu nebezpečné. Vodáci přesto riskují

Číst článek

Ľubomír Smatana, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme