Ozbrojenci na východě Ukrajiny zajali na několik hodin další členy OBSE

Ozbrojenci na východě Ukrajiny zadrželi další skupinu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mezi 11 zadrženými osobami byl i Slovák. Po několika hodinách všechny propustili. Už v pondělí padli do zajetí na východě Doněcké oblasti čtyři evropští pozorovatelé. O jejich osudu se stále nic neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté v Doněcku | Zdroj: Reuters

Slovenská diplomacie uvedla, že 11člennou skupinu zástupců OBSE podle dostupných informací zadržely dosud neidentifikované ozbrojené osoby asi 35 kilometrů od města Doněck.

Slovenské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo ozbrojence, aby zadržené pozorovatele OBSE bezodkladně propustili.

V pondělí byli na východě Ukrajiny zadrženi jiní čtyři členové mise OBSE, kteří jeli z Doněcké do sousední Luhanské oblasti.

Tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky popřela jakýkoli podíl vzbouřenců na únosu této skupiny pozorovatelů, ve které jsou zástupci Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka.

Doněcké ulice se vylidňují

Obyvatelé Doněcku přestávají z bezpečnostních důvodů chodit do práce, 14 škol a dvě nemocnice město uzavřelo.

Zatímco ráno si lidé vyřizují své záležitosti, normálně funguje městská doprava a po ulicích jezdí auta, odpoledne se město postupně vylidní a večer už se na ulicích pohybuje jen minimum obyvatel.

Jeden z vůdců takzvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin řekl, že vedení tohoto nikým neuznaného státu žádnou policejní hodinu nevyhlásilo.

Přesto je většina restaurací, barů a obchodů v centru Doněcku zavřená. Množí se případy únosů lidí za bílého dne na ulici, přepadení obchodů nebo – zrovna dnes – benzínové stanice.

Dopoledne nad městem přelétávaly stíhačky a chodci na ulicích s velkým znepokojením sledovali, co se děje. Z letadel nakonec žádné střely odpáleny nebyly.

Ukrajinská helikoptéra poblíž doněckého letiště | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ČTK, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme