Odvolací soud snížil tresty za krádež obrazů Emila Filly ze zámku v Peruci

Zloději, kteří před třemi ukradli obrazy Emila Filly ze zámku v Peruci na Lounsku, odešli od odvolacího soudu s nižšími tresty. Ze šestice obžalovaných dostal nejvyšší trest - 9,5 roku - Vojtěch Hloušek, který nesouhlasil s původně dvanáctiletým vězením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zátiší s mísema, jeden z odcizených obrazů Emila Filly z výstavních prostor na zámku v Peruci na Lounsku

Zátiší s mísema, jeden z odcizených obrazů Emila Filly z výstavních prostor na zámku v Peruci na Lounsku | Foto: Policie ČR

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Lenka Konopová zdůvodnila snížení trestu pro Vojtěcha Hlouška tím, že původní 12letý trest byl ve srovnání s podobnými případy krádeží nepřiměřeně vysoký.

Obrazy za více než 20 milionů korun s Hlouškem ukradl Marián Lázo. Ten se k činu přiznal a v kauze vystupoval jako spolupracující obžalovaný. Dnes dostal místo čtyř let vězení trest tříletý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolací soud se zloději obrazů sledovala redaktorka Veronika Hlaváčová

Další obžalovaní se podíleli na prodeji ukradených uměleckých děl.

Například starožitník Ján Mitro odešel od vrchního soudu místo se čtyřletým trestem odnětí svobody s tříletou podmínkou. Osm let nesmí obchodovat s památkami a dostal i pokutu.

Záznamy v trestním rejstříku v minulosti sice měl, ale od poslední trestné činnosti už podle soudkyně uběhla delší doba.

Emil Filla, který zemřel v roce 1953, je jedním z nejznámějších českých malířů a výtvarníků. Obrazy předního představitele českého kubismu patří k nejvyhledávanějším a také nejdražším.

Státní zástupkyně Dana Urbanová Českému rozhlasu řekla, že je s výsledkem odvolání spokojená. Žádala totiž třeba zákaz činnosti pro Mitru.

„Samozřejmě počkám písemného vyhotovení, ale v této chvíli nemám žádné námitky. Ta celková škoda tam byla přes 25 milionů, to si myslím, že už je na umělecké předměty dost. Ale je pravda, že se setkáváme s případy, kdy ty škody jsou ještě daleko vyšší,“ poznamenala Dana Urbanová.

Dovolání k Nejvyššímu soudu tak státní zástupkyně nezvažuje.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme