Na zrušení daňové úlevy netrvám, řekl Babiš před jednání s odbory
Zástupci odborů se chtějí dnes vpodvečer setkat s ministrem financí Andrejem Babišem. Tématem jednání bude zrušení daňových úlev z odborářských příspěvků, které vicepremiér včera navrhl. Podle odborářů podobné změny navrhoval v minulosti také Miroslav Kalousek. Ministr Babiš na zrušení daňové úlevy netrvá.
Už za hodinu by se s ministrem financí Andrejem Babišem mělo setkat vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Odboráři nesouhlasí s daňovými změnami, které navrhuje ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
V daňových změnách se podle odborářů objevují věci, které chtěl zavést už Babišův předchůdce Miroslav Kalousek z TOP 09. Za problematické označují například zrušení úlev za příspěvek na odbory nebo zrušení režijních jízdenek pro zaměstnance Českých drah.
Ministr financí ale těsně před jednáním s odbory oznámil, že za každou cenu na zrušení daňové úlevy netrvá.
„Je to návrh ministerstva, není to projednáno v koalici. Mluvil jsem o tom s panem premiérem. Myslím, že to pro náš státní rozpočet není moc zásadní,“ uvedl Babiš.
Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středuly by takový krok mohl ohrozit hospodářství celé České republiky.
„Zaměstnavatel s reprezentací odborů dohaduje kolektivní smlouvu, takže přispívá k růstu mezd, k vyšší platbě daní a k rozvoji společnosti, zvýšení DPH a podobně. Z tohoto pohledu ministr Babiš nebo jeho lidé nevidí ani na dvůr svého ministerstva,“ uvedl Středula.
Vláda schválila předběžný návrh státního rozpočtu se schodkem 100 miliard
Číst článek
S Babišovým návrhem nesouhlasí ani koaliční partneři. Premiér Bohuslav Sobotka vydal prohlášení, že ČSSD zrušení daňové úlevy pro členy odborů nepodpoří.
Uvedený návrh nebyl podle premiéra dojednán v rámci koaliční smlouvy. Tento krok by podle něj mohl vést k poškození postavení odborů a také sociálního dialogu jako celku.
Roční příspěvek odborovým organizacím je v současné době zhruba tři tisíce korun. Při odečtení příspěvku si mohou lidé snížit daně až o 450 korun. Zrušení úlevy by znamenalo mírné zvýšení daní asi pro 570 tisíc lidí. Stát by tak ušetřil zhruba 60 milionů korun ročně.