YouTube zavádí placené služby. Nabídne klipy bez reklam a hudbu navíc

Uživatelé YouTube si nově budou moci vybrat - buď si pustí video, kterému bude předcházet řada reklam nebo rovnou samotný klip. A hudbu si budou moci rovnou stáhnout do telefonu. Služba se má jmenovat Youtube Music Pass a odstartovat by měla v průběhu roku. Majitel hudebního kanálu se zatím dohodl s největšími vydavatelstvími Universal, Sony a Warner. Některá menší vydavatelství jsou ale proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvačka Adele v roce 2011 | Foto: licence Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0, Christopher Polk, Flickr (Beacon Radio)

Některé z nich, zastupující hvězdy jako Adele, Arctic Monkeys nebo Radiohead, údajně odmítají na předplatné přistoupit. YouTube jim proto hrozí, že jejich videa v příštích dnech zablokuje.

Hudební vydavatelství tak musejí podepsat nové smlouvy, pokud chtějí, aby videa jejich umělců na serveru zůstala.

Uživatelům ale zůstane přístupná i neplacená verze YouTube, ovšem s odlišnými podmínkami. S předplatným by si uživatelé měli moci videa stahovat a byla by bez reklam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinky na serveru YouTube komentoval Michal Koch, manažer digitálního obchodu společnosti Supraphon

„YouTube si uvědomil, že ve streamovacích službách je budoucnost hudebního průmyslu,“ říká Michal Koch, manažer digitálního obchodu společnosti Supraphon.

Podle jeho informací by neměli uživatelé platit přímo za videa, ale služba mi měla majitelům předplatnému nabízet poslech celých alb kapel, jejichž videa si pustí a další související hudby.

Novinka může změnit i celý hudební trh. „YouTube je hodně silný, v podstatě ekvivalentem sledování videa na internetu. Lidé jsou zvyklí videoklipy hledat primárně na YouTube,“ připomíná Koch.

Vydavatelství vydělají

Výhody to bude mít i pro majitele práv. „Přinese nám to rozšíření veškerého katalogu, který dosud nebyl na YouTube k dispozici,“ vysvětlil generální ředitel Universal Music ČR Tomáš Filip, co podpis nové smlouvy s hudebním serverem vydavatelství přinese.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhodách nových smluv s YouTube pro hudební vydavatelství mluvil generální ředitel Universal Music ČR Tomáš Filip

Když si lidé službu nepředplatí, o současné služby podle Filipa nepřijdou. „V současné době je licence placená z reklamy. Jak koukám na videoklip, tak sledují i reklamu, z níž se platí držitelům práv,“ vysvětlil.

Předplatné služby v poslední době zavádí i jiné hudební servery. „Hudební streaming je hodně na vzestupu. Vychází to z toho, že pokud mají lidé platit měsíčně malý poplatek, za který mají přístup k desítkám milionů skladeb, tak se to vyplatí oběma stranám,“ vysvětlil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jan Prokeš, Veronika Sedláčková, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme