Tropickým teplotám se přizpůsobuje režim ve školkách i na polích

Také v Královéhradeckém kraji platí výstraha meteorologů na velmi vysoké teploty a na nebezpečí požárů. Skončit by měla až ve středu večer. Ochladí se až v noci na čtvrtek. Do té doby musíme počítat s tropickým počasím. Teploty mohou překročit až 35 stupňů Celsia. Hrozí proto kolaps z horka. Například děti v mateřských školách mají jiný režim než obvykle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo | Foto: Filip Jandourek

„Máme tady 26 stupňů. Je to těžší, musíme volit klidové činnosti, vynecháme cvičení, dodržujeme pitný režim,“ popisuje Simona Růžičková učitelka v mateřské škole v Kampanově ulici v Hradci Králové.

„Děti mají celý den k dispozici vodu, čaj, ředěné džusy, které si nalévají samy. Víc jim pití připomínáme, mají větší přísun ovoce a zeleniny. Půjdeme dříve ven, máme pískoviště pod stromy, děti udržujeme spíš v chládku,“ doplňuje.

Jiný režim mají kvůli tropickým teplotám také zemědělci. Podle zelináře z královéhradeckých Plotišť Miroslava Haka se počasí pohybuje od extrému k extrému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak tropické teploty ovlivňují režim ve školkách nebo třeba v zemědělství, zjišťoval reportér Ondřej Vaňura

„Předminulý týden tady hodně pršelo a dnes je velký pařák. Musíme se podle toho zařídit, to znamená brzy ráno práce na poli a přes noc se zalévá, aby do sebe zelenina dokázala něco natáhnout a voda jí vůbec pomohla,“ vysvětluje.

Horké počasí práci nekomplikuje například lesníkům, kteří v lese mají okolo 20 stupňů Celsia. Na druhou stranu ale v souvislosti s vedrem řeší větší nebezpečí požárů. V lese bychom proto neměli v těchto dnech rozdělávat oheň a kuřáci by se měli dát pozor i na to, kam odhazují nedopalky od cigaret.

Záchranáři mají o třetinu víc výjezdů

Více výjezdů než obvykle mají kvůli teplu záchranáři. V Královéhradeckém kraji až o 30 procent.

„Standardně děláme kolem sta výjezdů denně. V těchto teplech jich máme asi 130, z toho až dvě desítky mohou být kolapsové stavy,“ říká náměstek ředitele krajských záchranářů Libor Seneta.

Rady lékařů jsou v podstatě velmi jednoduché. Dodržovat pitný režim, denně bychom měli vypít o litr více, než jsme běžně zvyklí. Vyhnout bychom se měli dlouhému pobytu na slunci, neměli bychom se zbytečně fyzicky namáhat.

„Kolaps z tepla nepřichází z čistého nebe. Ti lidé jsou předtím samozřejmě unavení, cítí potíže ve smyslu větší únavy, malátnosti, možná i závratí. Ideální je pacienta umístit do stínu, zvednout krátkodobě nohy,“ doporučuje Seneta.

Nejvíce tropické teploty ohrožují starší lidi, děti a pak taky chronicky nemocné.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme