Angličan sbírá na Copacabaně podpisy fanoušků MS. Nejtěžší bude Afrika, tuší

Obyvatelstvo Brazílie je neuvěřitelně různorodé a v době MS to platí dvojnásob - v zemi jsou lidé nejméně z dalších 32 zemí, které se kvalifikovaly na Mistrovství světa. Památku na tuhle pestrost si chce domů odvézt i jeden baťůžkář z Anglie, který mimochodem přespává v hostelu, jehož vlastníky jsou Slovák a Mexičanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tom z anglického Essexu doufá, že se mu podaří nasbírat podpisy od fanoušků ze všech 32 účastnických zemí MS ve fotbale | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

U pláže Copacabana, na širokém chodníku, v záplavě žluté a zelené barvy, stojí angličan Tom, který má sice brazilské tričko, ale loví mezi těmi fanoušky exotické fandy z jiných zemí, a to aby si je nechal podepsat na svou vlajku.

Plynule přepíná z angličtiny do španělštiny, aby vysvětlil, co by po jednom z fanoušků chtěl. Nakonec podpis Erica, fanouška z Ekvádoru, získal.

Thomas chtěl hned po škole cestovat. A protože je fotbalový fanda, spojil to s mistrovstvím. V Riu tedy nemohl vynechat stadion Maracaná, ale měl ho jen na dohled, prý byla všude policie. Teď jede na pět zápasů do Recife.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sběratele podpisů potkal na pláži Copacabana zpravodaj ČRo David Koubek

Další skupinka je, podle bílého kříže na červeném poli, ze Švýcarska. „Jsme z Basileje - jsme tu na tři základní zápasy našich - takže jedeme do Brasílie, Salvadoru a Manausu. A pak domů,“ říká Max, zatímco jeho kamarád se podepisuje na vlajku.

FC Basel je slavný tým a Švýcar ho hned neváhá propagovat i v Brazílii: „Jsme známí tím, přinejmenším v Evropě, že porážíme anglické kluby. Teď jsme to dvakrát ukázali Chelsea,“ chlubí se.

Sběrateli ale poznámka nevadí: „Samozřejmě, že budu Anglii fandit, ale to, co v posledních letech předváděli, nebyl to atraktivní fotbal. Ale teď se to lepší. Spíš než abych fandil našim, jsem tady, abych zažil mistrovství světa v Brazílii,“ vysvětluje Tom.

Jako další se mu na brazilskou vlajku zvěčňuje Alžířan „Ještě nikdy jsem neviděl takové prostředí. Setkává se tu celý svět. Austrálie, Latinská Amerika, Afrika, Maghreb, je to úžasné.“

Podpisy z některých zemí ale asi bude složité sehnat. „Nejtěžší bude asi některý z afrických týmů. Nigérie nebo Ghana. Přijet sem stojí spoustu peněz. Určitě tu nějací budou, takže musím pořádně hledat,“ uvědomuje si sběratel podpisů.

David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme