Albánská policie zasadila ránu pěstitelům marihuany, dobyla jejich baštu Lazarat

Albánská policie svedla tvrdý boj s pěstiteli marihuany ve vesnici Lazarat na jihu země. Mafiány z jejich základny nakonec vyhnala a získala kontrolu i nad okolními plantážemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albánští policisté při zátahu u vesnice Lazarat

Albánští policisté při zátahu u vesnice Lazarat | Zdroj: Reuters

Na 500 policistů a příslušníků speciálních sil už o víkendu obklíčilo vesnici Lazarat. Do akce nasadili i obrněná vozidla. V pondělí pak zaútočili a střetli se asi s 30 mafiány, kteří se opevnili ve čtyřpatrové budově.

Proti strážcům zákona použili granáty, minomety i kulomety. Přes velmi vysokou intenzitu bojů nebyl zraněn nikdo z asi 5000 civilistů ve vesnici. A i všichni policisté a mafiáni přežili ve zdraví. Zločinci se nakonec stáhli do hor a policie jim teď je v patách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akci albánských policistů proti tamním pěstiutelům drog mluvil Ondřej Bouda

Policisté by raději dopadli nějakého zločince, ale už jen fakt, že získali kontrolu nad vesnicí, která dosud byla pod kontrolou drogové mafie, je pro ně úspěch.

Navíc v okolí pak zničili 7 parcel s asi 10 000 konopných rostlin a dalších 1000 sazeniček. Kromě toho našli pytle a šest kontejnerů se spálenou marihuanou, kterou museli před ústupem zničit sami zločinci.

Policejní vozidlo ve vesnici Dervician nedaleko obce Lazarat | Foto: Reuters

Albánský drogový byznys

Albánie patří k nejchudším evropským zemím a pěstuje se tam velké množství konopí na hašiš a marihuanu. Jen v okolí vesnice Lazarat se odhaduje roční produkce na 900 tun.

To představuje hodnotu přibližně 4,5 miliardy eur, v přepočtu pak přes 120 miliard korun, tedy asi polovinu hrubého domácího produktu Albánie.

Stát se proto všemožně snaží dostat drogové kartely pod kontrolu.

Letos se už policii a celníkům podařilo několikrát odhalit zásilky připravené na expedici do Evropské unie. Naposledy v květnu to byly dvě tuny drogy, letos dosud celkem 19 tun, které měly směřovat na evropský trh. A zatkli při tom asi stovku lidí.

Jde sice jen o zlomek celkové produkce, ale Albánie se v poslední době opravdu snaž. Mimo jiné proto, že se blíží summit Evropské unie, kde by mohla země získat status kandidáta na členství. A Tirana se tak chce zavděčit osmadvacítce.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme