Poslanci schválili vyšší růst důchodů, zvyšovat se mají jako před škrty

Seniorkám a seniorům by měly od příštího roku růst penze více než nyní. Vládní novelu zákona o důchodovém pojištění dnes schválila sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci (ilustrační foto)

důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Penze se budou podle normy, která míří k projednání do Senátu, zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu.

Vládní předloha od příštího roku opět zavádí automatický růst penzí o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen.

V příštím roce by se podle vlády měly starobní důchody navíc mimořádně zvýšit o 1,8 procenta, což by mělo kompenzovat nižší nárůst z minulých let.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňského roku v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10.970 korun měsíčně. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun.

Zvýšení by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) představovalo nárůst v průměru kolem 200 korun měsíčně.

Proti TOP 09 a jeden poslanec ODS

Pro normu hlasovalo 126 ze 154 přítomných poslanců. Proti jich bylo 14 - klub TOP 09 a Starostů a jeden poslanec ODS.

Také TOP 09 - jak řekla její poslankyně Helena Langšádlová - ví, že důchodci mají peněz málo, ale teď podle ní stát nemá prostředky na zvyšování penzí:

„My samozřejmě bychom si také přáli abychom mohli přidávat důchodcům. Ale v tuto chvíli si myslím, že je to nezodpovědný krok, který jenom prohloubí schodek důchodového účtu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje politických stran ve sněmovně zjišťovala Věra Masopustová

Zvýšení důchodů podpořili i poslanci z hnutí Úsvit. Ti už ale chystají návrh na to, jak penzistům přilepšit ještě víc.

„Sami bychom navrhovali dvě věci. Tou první by bylo, že důchodci by měli mít e takzvaný minimální důchod, aby se nedostávali pod hranici chudoby. A druhou věc, že bychom nenavrhovali valorizaci procenticky, to znamená, že ti bohatší důchodci by dostávali více peněz než chudí, ale o reálnou částku – všem stejně.“

Podpora návrhu potěšila premiéra

„Jsem rád, že návrh vlády získal v Poslanecké sněmovně jednoznačnou podporu. To znamená, hlasovali pro něj poslanci dokonce napříč politickými stranami,“ pochvaloval si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

O penzích mluvil na Radiožurnálu Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů

Poslanci neschválili v souladu s postojem ministerstva práce a sociálních věcí návrh ODS, aby bylo mimořádné navýšení nahrazeno zvýšením základního výměru starobního důchodu z devíti na deset procent průměrné mzdy měsíčně.

Tempo valorizace se podle předlohy vrátí do stavu před škrty vlády Petra Nečase (ODS), která zvyšování penzí přibrzdila na tři roky kvůli úsporám a udržení schodku státního rozpočtu.

Vývoj průměrné výše starobního důchodu (2000 - 2015) ve srovnání s průměrnoui hrubou mzdou | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Poslanci nejspíš rozhodnou o valorizaci penzí. Vzrůst by měly o 200 korun

Číst článek

ČTK, Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme