Dva z vrahů ruské novinářky Anny Politkovské byli odsouzeni na doživotí

Za vraždu ruské novinářky Anny Politkovské půjdou do vězení dva z pěti usvědčených pachatelů na doživotí. Dnes o tom rozhodl soud. Jeden z nich vraždu naplánoval a druhý žurnalistku skoro před osmi lety zastřelil u vchodu do jejího moskevského domu. Anna Politkovská se proslavila reportážemi z Čečenska a nevybíravou kritikou Kremlu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaní z vraždy ruské novinářky Anny Politkovské na soudním jednání v Moskvě, uprostřed Ibrahim Machmudov, a Lom-ali Gaitukayev | Zdroj: Reuters

Organizátor vraždy novinářky Lom-ali Gajtukajev a vykonavatel Rustam Machmudov dostali maximální trest, doživotí ve věznici se zostřeným režimem.

„Mnohé expertízy potvrdily nejen přítomnost Machmudova ve vchodu domu Anny Politkovské v den vraždy, ale odhalily také auto, ve kterém se skrývali spolupachatelé vraždy včetně vraha. Potvrdily také shodu vláken na sedadlech a vražedné zbrani,“ uvedl Vladimír Markin z vyšetřovacího výboru.

Další tři obvinění - dva Machmudovi bratři a bývalý policista - byli odsouzeni k dvanácti až dvaceti letům vězení..

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s vrahy Anny Politkovské mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

Obhájci odsouzených se chtějí proti rozsudku odvolat, děti Anny Politkovské jsou s výší trestů spokojeny. Naléhají ale na další vyšetřování, které by mělo odhalit člověka, jenž si vraždu objednal.

„Je naprosto jasné, že tato pětice byla pouze vykonavateli, pravděpodobně velmi dobře zaplacenými, a ten, kdo je na tuto práci najal, ten, jehož jméno se zřejmě nesmí vyslovit, je stále na svobodě. Buď v Moskvě, nebo někde na severním Kavkaze,“ poznamenává zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku.

Motivů k odstranění známé novinářky se nabízí celá řada, Politkovská měla hodně nepřátel. Za své působení v listu Nová Gazeta a jiných novinách napsala asi 500 reportáží. Kvůli faktům, která zveřejňovala - především o válce na severním Kavkaze, o postupu ruských vojsk, ale také o zločinech čečenských povstalců – proti ní bylo vedeno 40 soudních řízení.

Odhalení pamětní desky Anně Politkovské v Moskvě | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme