V Pardubickém kraji stoupl zájem o učební a technické obory, studentů je ale stále málo
Truhlář, strojař, obráběč kovů, mechanik. Profese, které jsou dnes na trhu práce žádané, ale děti o ně výrazný zájem nejeví. Letos ovšem nastal mírný obrat. Podle Pardubického kraje si žáci podali na učební a technické obory o 14 procent víc přihlášek.
„Je to auto po havárii, takže děláme generálku, aby zítra bylo pojízdné a mohlo jet do Prahy,“ popisuje v autoservisu svoji práci student střední automobilní školy v Holicích.
V současné době školu navštěvuje zhruba 500 žáků a žákyň. Po prázdninách se zde chystají otevřít asi 5 nových tříd. Ke studiu se přihlásilo 130 žáků základních škol.
V Pardubickém kraji stoupl zájem o učební a technické obory. Další podrobnosti zjišťoval redaktor Ondřej Wolf.
S počtem zájemců jsou letos spokojení také na střední škole potravinářství a služeb v Pardubicích. „Cítíme nárůst zájmu o učební obory, hlavně o cukráře, ale máme větší zájem i o pekaře, o tradiční obor kuchař-číšník,“ vysvětluje ředitel školy Zdeněk Zitek.
Škola přitom podle něj očekávala, že se žáků přihlásí méně. „Počítali jsme s tím, že nárůst žáků bude o něco menší, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Každopádně se nám podařilo přijmout celkem slušný počet dětí na to, aby se škola stabilizovala, aby pokračovala dál,“ dodává.
Velký důvod k obavám ale mají obchodní akademie v pardubickém kraji, kterým klesl počet zájemců o studium.
„V letošním roce jsme dostali zhruba o 20 přihlášek méně než v loňském roce. Jestli otevřeme dvě nebo tři třídy, bude ještě záležet na tom, jak se nám vyvine situace v současném prvním ročníku,“ ředitelka obchodní akademie v Pardubicích Jitka Šírová.
Podle ní nízký počet žáků přinese do budoucna škole problémy. „Přinese to samozřejmě personální problémy, jednak připadá v úvahu propouštění a ta něžnější varianta je krácení úvazků,“ upozorňuje.
Přestože se děti začaly vracet k řemeslům, technicky zaměřené školy a učiliště, mají stále málo studentů, zůstávají naplněné jen ze 70 a 80 procent.