Švábův gang je před soudem. Obžaloba ho viní z únosů a vražd podnikatelů

Kauza údajného gangu recidivisty Michaela Švába se po roce vyšetřování dostala před soud. Skupina sedmi mužů podle obžaloby zavraždila v zahraničí dva české podnikatele a pro své zločiny si vytipovala další bohaté Čechy. Pro pět ze sedmi obžalovaných státní zástupce žádá doživotí. Vedle vražd čelí obvinění z vydírání, zbavení osobní svobody a loupeže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský městský soud začal projednávat kauzu údajné organizované skupiny recidivisty Michaela Švába | Zdroj: ČTK

Sedm obžalovaných přivedla ozbrojená eskorta s těžkooděnci. Po hodinovém čtení 18stránkové obžaloby odmítli vypovídat 3 obžalovaní.

Michael Šváb podle policie hlava gangu s výpovědí souhlasil. Dnes se k ní ale nedostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním procesu se Švábovým gangem informuje redaktorka Evelyna Kulíšková

Soudce nejprve přečetl výpověď Libora Skopalíka, podle obžaloby spoluzakladatele skupiny, který podrobně policii popsal únos a vraždu jednoho z podnikatelů z minulého roku.

Gang údajně fungoval tak, že si Michael Šváb vyhlížel bohaté podnikatele, které pod záminkami lákal do zahraničí.

„Na našem území docházelo k tipování movitých osob, které přímým zájemcům nabízeli prodej nemovitostí i další věci vysoké hodnoty. Tyto osoby pak byly kontaktovány a pod záminkou jednání s kupcem následně vylákány mimo naše území,“ popisuje šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

V zahraničí měli Švábovi komplicové podnikatele věznit a vydíráním nutit k vyplacení desetimilionových částek.

Dva lidi přitom podle obžaloby zabili. Devětačtyřicetiletého podnikatele v roce 2012 muži údajně ubili kamenem v poušti ve Spojených arabských emirátech. A dalšího, 72letého Petra Vlacha, měl gang o rok později unést do francouzského Nice a poté zastřelit v Itálii.

Členové takzvaného Švábova gangu stanuli před soudem | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Únost pokerového multimilionáře se nezdařil

Další podnikatel podle policie unikl smrti jen díky tomu, že do zahraničí přijel s celou rodinou. „Neskončil obdobně jako pan Vlach z důvodu toho, že nepřicestoval sám, ale přicestoval ve společnosti dalších osob, a proto nedošlo k jeho dalšímu kontaktu," říká Šlachta.

Státní zástupce také tvrdí, že gang chtěl unést i pokerového multimilionáře Petra Stazska. Tento plán ale nevyšel.

Michael Šváb se k činům částečně přiznal. Popřel ale svou účast na vraždách s tím, že o první mu řekla až policie. Druhou označil za „exces" kompliců.

Soudní senát Městského soudu v Praze nejprve vyslechne každého z obžalovaných zvlášť. Poté promluví svědci a znalci. Rozsudek by mohl padnout v druhé polovině července.

mkp, Evelyna Kulíšková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme