Sídliště ve Cvikově na Českolipsku se dočká rekonstrukce silnic a chodníků, po 40 letech

Hluboké výmoly, chybějící kusy asfaltu nebo chybějící obrubníky. K tomu nespokojení majitelé aut a senioři, kteří opatrně chodí po chodnících, které vypadají stejně jako silnice. Taková je situace na čtyři desítky let starém sídlišti ve Cvikově na Českolipsku. Radnice proto připravuje jejich celkovou rekonstrukci. Poprvé za dobu existence sídliště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodníky a silnice na sídlišti ve Cvikově | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Je to hrozné. Ty silnice chtějí opravit. Podívejte se na ty díry,“ stěžuje si na stav silnic na čtyřicet let starém cvikovském sídlišti Martina Svobodová a dodává, že situace takové není jen v centrální čísti sídliště.

„Myslím, že je to hrozné všude. I ve Vančurově ulici, nebo když pojedete támhle k paneláku. Co jsem naživu tak to tady takhle vypadá pořád.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Po čtyřiceti letech se sídliště ve Cvikově na Českolipsku dočká rekonstrukce silnic a chodníků. Natáčel tam redaktor Tomáš Mařas

S nářky na stav silnic a chodníků se přidává i další z obyvatelek sídliště Lucie Nováková. „Jsem tady skoro třicet let a je to pořád stejné. Nevím o tom, že by se na tom něco dělalo. Jo, takové ty látanice, to jo. I manžel nadává, že to je autodrom. O kus dál se zadělávali nějaké septiky. Tam se to propadalo, takže tam se to taky pořád látá. Teď to vypadá, že to tam drží,“ popisuje.

Stav komunikací je opravdu žalostný. Silnice jsou záplatované, místy chybí asfalt a některé výmoly a díry dosahují k deseti centimetrům hloubky. Chodníky na tom nejsou o mnoho lépe. Také je ‘zdobí‘ záplaty a díry. Místy dokonce chybí obrubníky, nebo části chodníků.

Chodníky a silnice na sídlišti ve Cvikově | Foto: Tomáš Mařas

To představuje riziko především pro špatně chodící seniory. „To je hrůza v tom chodit. Člověk už na ty nohy taky tolik nemůže. V těch letech to už tak nechodí,“ komentuje situaci jeden z tamních seniorů.

Situace se ale změní. Postupně se komunikace na sídlišti opraví. Proč se ale radnice rozhodla začít až nyní, vysvětluje místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla z ODS:

„Je to otázka zvážení našich finančních možností, které jsou samozřejmě omezené. My jsme do dneška využívali na realizaci akcí, které jsme dělali, jako třeba školy, školky, hotel Sever a další, dotační titul. Tam, kde byly dotace, jsme do těch akcí šli. Pak, protože v roce 2010 přišly povodně, bylo přednější zrekonstruovat některé ty věci.“

Oprava komunikací bude znamenat pro obyvatele i určité omezení. „Musíme to zkoordinovat tak, aby to co nejméně zatížilo obyvatele, kteří tam bydlí,“ říká Švehla. První část silnic a chodníků opraví už o letních prázdninách. Celou rekonstrukci platí radnice z vlastní kasy.

Chodníky a silnice na sídlišti ve Cvikově | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme