Facebook má za sebou nejdelší výpadek v historii, trval několik minut

Největší sociální internetovou síť Facebook postihl dnes nejdelší výpadek v historii. Dopoledne nebyla dostupná několik minut, podle některých informaci zhruba 15 až 20. Poté se provoz sítě obnovil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sciální internetovou síť Facebook postihl nejdelší výpadek v historii | Zdroj: Reuters

Na prázdné stránce Facebooku se objevilo upozornění: ‘Omlouváme se, něco se pokazilo‘. A také informace, že se pracuje na co nejrychlejší nápravě. Výpadek byl podle agentury Reuters zaznamenán v několika zemích, včetně Číny, Singapuru a Indii.

Vypadá to, že menší výpadky už probíhaly během noci, ale ten největší výpadek, který trval kolem 15 či 20 minut, se objevil po čtvrt na jedenáct,“ přibližuje Jan Beránek, redaktor serveru Lupa.cz

Přehrát

00:00 / 00:00

Stránky Facebooku přestaly na několik minut fungovat. O možných příčinách mluvil na Radiožurnálu Jan Beránek, redaktor serveru Lupa.cz

Zatím se podle něj úplně přesně neví, co výpadek Facebooku způsobilo.

„Mohly to být desítky až stovky možností. Třeba i hackerský útok, i když v tomto případě si myslíme, že to mohla být jen nějaká chyba třeba v nastavení serverů. Spekuluje se i o tom, že to mohlo být tím, že Facebook včera představil svoji novou chatovací službu. Ale nemyslím si, že by to mělo nějaký významný vliv,“ vysvětluje.

Podle šéfredaktora serveru Root.cz Petra Krčmáře ukazuje výpadek Facebooku na problém centralizovanosti podobných služeb. Před pár lety totiž ještě bylo běžné, že většina organizací komunikovala přes vlastní webovou stránku. Dnes se v podstatě soustředí na dvě sociální sítě, Facebook a Twitter.

„A pokud některá z nich vypadne, pro uživatele i pro organizaci to znamená velký praktický problém. A způsobí to světovou hysterii,“ vysvětluje.

„Ale je to vlastně úplně zbytečné. Protože pokud bychom nezapomínali na původní myšlenku internetu, který byl postaven na decentralizaci, tak by vlastně výpadek jedné služby neznamenal vůbec nic," upozorňuje.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme